<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Czerwiec 2014

Nowości Czytelni - czerwiec 2014

 

 

Orbitowski Łukasz – Ogień: widowisko historyczno-fantastyczne


Książka stanowi ósmy tom serii „Zwrotnice czasu - Historie Alternatywne". „Ogień …” Łukasza Orbitowskiego to dzieło z pogranicza dramatu, widowiska historycznego i współczesnego horroru, w którym w nowatorskiej formie pokazane zostały powiązania powojennej historii Polski z jej aktualnym obliczem. Obrazy z życia Józefa Kurasia ps. Ogień - legendarnego dowódcy oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego - autor łączy tutaj zręcznie z impresjami ukazującymi rywalizację dwóch braci o względy rodziców, o filozofię życia i o religię, wreszcie o wybory ideologiczne, które cięły dekadami Polskę na pół.
[cyt.  www.czytam.pl]

Sygn.44312


Piątkowski Dionizy– Jazz [1], A-J

Ogłoszona w dwóch tomach encyklopedia Dionizego Piątkowskiego […] to autentyczny rarytas dla każdego miłośnika tego gatunku muzyki
[cyt.  Okładka]

Sygn. Podr. 78 MuzykaPiątkowski Dionizy– Jazz [2], K-Z


Sygn. Podr. 78 Muzyka        Piątkowski Dionizy– Jazz [2], K-Z
Piękne wydawnictwo, które z pewnością stanie się przedmiotem westchnień niejednego jazzmana. Takiego słownika od dawna brakowało na polskim rynku.
[cyt.  Okładka]Sygn. Podr. 78 MuzykaGiełżyński Wojciech  - Brechty, ściemy, marginalia


Oto książka, skarbnica wszelkich mądrości, ale napisana bez jakiegokolwiek porządku - choćby chronologicznego, książka skonstruowana antykonstrukcyjnie. Skąd pomysł na taką książkę? Z życia. Bo życie zawsze było plątaniną spraw ważnych i nic nie znaczących. Błahych, ale ciekawych. I tak będzie do końca świata.
[cyt. www.ksiegarniapwn.pl]Sygn.44320W cieniu morza czasu: literackie obrazy Kaszub i Gdańska


Doskonale zdajemy sobie sprawę, że Kaszuby są bardzo często postrzegane jako dobre miejsce do spędzania urlopu, gdzie morze, jeziora, lasy i malownicze wzgórza są w jednym miejscu […]. Ale przecież Kaszuby to przede wszystkim ludzie tu mieszkający – ich historia oraz język, a także kultura, chroniona i rozwijana przez wiele organizacji i instytucji, na którą składają się  w równym stopniu współczesna literatura piękna, muzyka i sztuki plastyczne, jak i ciągle żywy folklor.
[cyt.  Fragment książki]


Sygn.44321Karczewska Wanda  - Odejście


Pod jakimiś względami utwory pisarki sprawiają wrażenie „arcydzieł” pisanych w „płonących warsztatach” albo wręcz stwarzanych w dantejskich „piekłach literatur”. „Odejście” może być odczytywane jako „mały Faust”: kompleksem Fausta, obciążony został nie mędrzec, lecz artysta – Piotr, kompleksem Małgorzaty – Maria, Heleny Trojańskiej – Diana. Mefistofelesem, który „wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”, jest wojna.
[cyt.   Okładka]

Sygn.44322Jesienny wieczór i inne dramaty: w przekładach 


W tym trzecim numerze specjalnym „Dialogu” - publikujemy sześć tekstów dramatycznych ukazujących skrajnie różne strategie formalne, ale tworzone przez artystów będących w najściślejszym sensie słowa „dramatopisarzami problemu”
[cyt. Okładka]Sygn.44323Sybir: wysiedlenia - losy - świadectwa


Tom  jest rzadkim przykładem interdyscyplinarnej refleksji  historiografów i literaturoznawców, badaczy języka, historyków nauki, muzealników nad tak doniosłym tematem jak zesłania na Sybir w okresie od XVII do XX wieku.
[cyt.  Okładka]
Sygn.44324Plater-Zyberk, Małgorzata - Jan Bułhak 1876-1950: fotografik


Unikatowe wydanie albumu związane jest z 90-tymi urodzinami twórcy i towarzyszy licznym wystawom prezentującym jego dokonania. Artysta w sposób szczególny zaznaczył swoją obecność w życiu artystycznym naszego kraju. […] Eugeniusz Haneman przez prawie 70 lat z pasją uwieczniał na swoich fotografiach otaczającą go rzeczywistość.
[cyt.  Wstęp]Sygn. Podr. 77 Fotografia. KinematografiaWilanów collection


Angielska wersja albumu jubileuszowego wydanego z okazji 200-lecia istnienia Muzeum Pałacu w Wilanowie. Bogaty wybór prezentowanych dzieł daje wyobrażenie o różnorodności i wartości kolekcji wilanowskiej, w której obok wyśmienitych dzieł malarstwa europejskiego znajdują się znakomite obiekty rzemiosła artystycznego.
[cyt.  www.wilanow-palac.pl]


Sygn. Podr. 75.069.5 Galerie. MalarstwoCzapelski Marek - Buildings of Polish Parliament: the Sejm and the Senate


Wydawnictwo albumowe przedstawiające zarys historyczny architektury siedziby polskiego parlamentu.


Sygn. Podr. 94(438) Warszawa. Historia WarszawySolidarność: pokojowa rewolucja


Historia potrafi głęboko dzielić, ale potrafi także łączyć. Polaków od wolnej Europy oddziela II wojna światowa i pojałtański porządek międzynarodowy. Opór przeciw reżimowi komunistycznemu stał się jednak ważnym momentem manifestacji niezgody na taki podział kontynentu.
[cyt.  Fragment książki ]Sygn.44329