<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Grudzień 2013

Nowości Czytelni - grudzień 2013

 

 


Podolska Joanna, Rakowski-Kłos Igor – Spacerownik: śladami Juliana Tuwima


W "Spacerowniku…" przypomnimy biografię pisarza, wędrujemy po bliskich i dalekich miejscach, które odegrały istotną role w jego życiorysie albo poezji, zaglądamy do wierszy i wspomnień.
Zapraszamy na wspólną wędrówkę śladami Juliana Tuwima. Podążymy do Łodzi jego dzieciństwa i Warszawy czasów młodości, docieramy nawet do Brazylii i Nowego Jorku.
[cyt. Okładka]

 

Sygn. 44216


Broniewski Władysław - Stanęła naga...: powieść nieskończona

Pragnienie napisania powieści nie opuszczało Broniewskiego niemal przez całe życie. Nosił ją "w głowie", przelewał na papier, niszczył i znów do niej wracał. Z tych zmagań pozostały niepublikowane dotąd fragmenty: kilka opowiadań, satyryczne historyjki wojskowe, reportaże literackie, urywki dramatu, proza poetycka. Zaskakująca metaforyka, cięty dowcip, sugestywnie kreślone postacie ujawniają melancholijny temperament autora. Są świadectwem lęków, marzeń i rozczarowań.
W „Stanęła naga...„ proza została wzbogacona o materiały biograficzne. Niedrukowane wcześniej listy, notatki z pamiętnika, zapomniane dokumenty z czasów wojny polsko-bolszewickiej i międzywojnia. W efekcie otrzymujemy niezwykły portret Władysława Broniewskiego.
[cyt.  www.lubimyczytać.pl]

Sygn. 44217Łazarewicz Cezary  - Sześć pięter luksusu: przerwana historia Domu Braci Jabłkowskich


Książka "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia kamienicy braci Jabłkowskich" przenosi czytelników do świata, w którym klient czuł się jak w bajce. Dom Towarowy Braci Jabłkowskich zaprasza! Tylko u nas sześć pięter podarków! Szukają Państwo kreacji rodem z Paryża? Oryginalnych lalek Shirley Temple? Wynalazków i nowości gospodarczych? Dziś polecamy przyrząd do gotowania 12 jaj z zegarem piaskowym! Zakupy umili naszym Klientom muzyka grana na żywo i pokazy mody. Dla najmłodszych przewidziano teatrzyk. Nasz własny oddział pocztowy umożliwia szybką dostawę towarów. Gwarantujemy zadowolenie lub zwracamy pieniądze! Od skromnej witryny w podziemiu do największego domu handlowego przedwojennej Polski... "Sześć pięter luksusu. Przerwana historia kamienicy braci Jabłkowskich" to opowieść o wspólnie budowanej potędze, niczym z "Lalki" Bolesława Prusa.
[cyt. www.merlin.pl]

Sygn. 44218Janion Maria, Szczuka Kazimiera - Transe, traumy, transgresje. T. 1, Niedobre dziecię


Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia – mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu. Prof.  Maria Janion w rozmowie z Kazimierą Szczuką opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy – i o nieznośnym „wieńcu męczeńskim na skroni”, za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.
[cyt. www.lubimyczytac.pl]

Sygn. 44219Makowiecki Andrzej Zdzisław   - Warszawskie kawiarnie literackie


W kawiarni literackiej, niezwykłym zjawisku kulturowym schyłku wieku XIX i całego wieku XX, spotykało się warszawskie środowisko literackie, by zawiązywać kontakty i przyjaźnie. Wymieniano opinie o literaturze i sztuce, ferowano wyroki i tworzono hierarchie artystyczne, ale także plotkowano i prowadzono rozmowy towarzyskie skrzące się dowcipem i złośliwością.
[cyt. www.iskry.com.pl]

 

Sygn. 44220Jünger Ernst - Węzeł gordyjski: eseistyka lat pięćdziesiątych


Książka „Węzeł gordyjski…” obejmuje traktaty światopoglądowe Ernsta Jüngera z lat 1944-1960. W centrum refleksji stoi problematyka nihilizmu prezentowana w dialogu z przesłanką filozofii Nietzschego o erozji wszelkich wartości. Terenem wielkich konfliktów związanych z przekraczaniem linii  nihilizmu jest osoba. To w człowieku rozstrzygają się konflikty współczesnego świata: nie tylko walka o wartości, ale też napięcie między Wschodem i Zachodem (Węzeł gordyjski), mitem a historią, jednostką a społeczeństwem (Eksploracja bezdroży), między organizmem a organizacją (Państwo powszechne).
[cyt. www.matras.pl]

Sygn. 44221Epoka Chopina - kultura romantyczna we Francji i w Polsce


Zbiór artykułów na temat kulturowych relacji między Francją a Polską obejmuje zagadnienia z zakresu muzyki, literatury, sztuk plastycznych i polskiej emigracji we Francji; prezentuje nowe oceny romantycznych postaw w kulturze I poł. XIX w. W panoramie tej obok symbolicznej figury polsko-francuskich związków – Fryderyka Chopina, znalazły się m.in. postaci Eugene’a Delacroix i Auguste’a Préaulta, Théophile’a Gautiera, Hectora Berlioza i Gérarda de Nerval, Teofila Kwiatkowskiego, Wojciecha Grzymały, Stanisława Moniuszki i Sebastiana Norblina.
[cyt. www.empik.com]

Sygn. 44222Tischner Łukasz - Gombrowicza milczenie o Bogu


Książka jest pierwszą monografią twórczości Gombrowicza w aspekcie jego stosunku do religii. Pisarz deklarował się jako ateista, ale uporczywość pytania o jakąś transcendencję, bojaźń i drżenie, które towarzyszą jego refleksji nad tajemnicą egzystencji, bólem i podległością zagadkowym zewnętrznym siłom, każą podejrzewać, że jego ateizm nie jest oczywisty. Tytuł – „Gombrowicza milczenie o Bogu” - wziął się z przeświadczenia, że Gombrowicz milczy o czymś, co jakby wciąż go osacza, a jego milczenie jest formą nasłuchiwania, zapytywania o to, co źródłowe. Łukasz Tischner burzy utarte przekonania i udowadnia, że świat powołany przez pisarza nie może się obyć bez hipotezy jakiejś transcendencji, przy czym siła ta kojarzy się raczej z zasadą piekielną, jakimś absolutem zła, niż z chrześcijańskim dobrym Bogiem.
[cyt. www.poczytaj.pl]

Sygn. 44223Sloterdijk Peter - Gorliwość Boga: o walce trzech monoteizmów


Peter Sloterdijk, jeden z kilku najważniejszych dziś intelektualistów niemieckich, filozof kultury, w pierwszej dekadzie XXI wieku poświęcił kilka swoich prac kwestii religii. Niniejsza książka jest pod tym względem najbogatsza treściowo i intelektualnie. Trzy monoteizmy wywodzące się od Abrahama, judaizm, chrześcijaństwo i islam, dzielą dziś między siebie większość ogółu wierzących na świecie, a nawet obejmują w sumie większość ludzkiej populacji. Swoim zelotyzmem, gorliwością stanowią dla świata i dla siebie nawzajem niemałe ryzyko, gdyż każdy z nich aspiruje do monopolu na prawdę i rywalizuje o nią z pozostałymi. Jako dopełnienie obrazu współczesności czwartym monoteizmem okazuje się komunizm. Sloterdijk przeprowadza głęboką analizę natury tych ruchów oraz możliwości i ryzyka konfrontacji.
[cyt. www.poczytaj.pl]

Sygn. 44224Grabowski Artur  - Herbert-Hermes: konteksty nowoczesności w esejach, dramatach i wierszach Zbigniewa Herberta


Konteksty nowoczesności - ich odkrywanie, odczytywanie, ale chyba przede wszystkim komentowanie na marginesach lektury esejów, dramatów i wierszy Zbigniewa Herberta - oto wyzwanie, jakie stawia sobie ta książka. Nie odpowiada na nie wprost, za to z niezwykłą świeżością spojrzenia. Niniejszy korpus komentarzy nie ma ambicji stworzenia pełnej analizy; przeciwnie, Autor przywołuje pojedyncze dzieła egzemplarycznie, a towarzystwo dobiera im arbitralnie, komponując w ten sposób osobisty traktat - zarazem portret duchowy osoby i obraz otaczającej ją formacji kulturowej - nie tyle o Herbercie, ile raczej przy Herbercie pisany.
[cyt. www.poczytaj.pl]

Sygn. 44225Eco Umberto - Historia krain i miejsc legendarnych


Od poezji Homera po współczesne science fiction, od Pisma Świętego po komiksy, mijając po drodze kamienie milowe naszej literackiej edukacji („Guliwera”, „Alicję z Krainy Czarów”, Tolkiena i Marco Polo), światowa literatura wciąż wymyśla legendarne krainy, projektując na nie ludzkie pragnienia, marzenia, utopie i koszmary zbyt wielkie, by pomieścił je nasz ograniczony, rzeczywisty świat. Po „Historii piękna”, „Historii brzydoty” i „Szaleństwie katalogowania” Umberto Eco zabiera nas w podroż do tych odległych i nieznanych ziem, pomaga poznać ich mieszkańców, namiętności, bohaterów, a nade wszystko tłumaczy, dlaczego są dla nas tak istotne. Podróż pouczająca i przyjemna zarazem, jaką tylko Umberto Eco potrafi zaproponować.
[cyt. www.lubimyczytac.pl]

Sygn. Podr. Niezbędnik MaturzystyInne bębny: różnica i niezgoda w literaturze i kulturze amerykańskiej


Eseje zebrane w niniejszym tomie pod redakcją Ewy Antoszek Katarzyny Czerwiec-Dykiel oraz Izabelli Kimak dowodzą tego, jak istotną rolę w kulturze amerykańskiej odgrywa retoryka buntu i oporu. Skupiając się na literaturze, muzyce, malarstwie i filmie autorzy i autorki prezentowanych prac pokazują, ile twarzy może mieć niezgoda. Niniejszy zbiór obrazuje wielorakość i złożoność buntu.
[cyt. www.poczytaj.pl]

Sygn. 44227Roszak  Joanna - Interior: szkice


"Interior" Joanny Roszak jest zbiorem lektur i spostrzeżeń niezwykle interesujących, zaskakujących bogactwem przemyśleń i skojarzeń, rozległą siecią kulturowych powiązań i inspiracji. Widać tu połączenie poetyckiej wyobraźni autorki ze sprawną i aktywną inteligencją. Widać także głęboką erudycję, swobodne poruszanie się na wielu poziomach europejskiej literatury i historii.
[cyt. www.merlin.pl]

Sygn. 44228Janczuk Elena – Język poetycki Mariny Cwietajewej: gra słów i sensówFlaubert Gustave, Sand George – Korespondencja


Autorka prezentuje twórczość Mariny Cwietajewej przez pryzmat języka, obszernie omawia różne aspekty jej poezji: sposoby powstawania językowego obrazu świata, drogi kreowania oryginalnego świata poetyckiego za pośrednictwem środków językowych, teksty poetyckie jako rodzaj istnienia rzeczywistości, problemy funkcjonowania języka poetyckiego i sposoby kreowania nowych lub ukrytych znaczeń. Przedstawia sposoby konstruowania tekstów przez poetkę, stosując kryteria fonetyczne, leksykalne, semantyczne, syntaktyczne i stylistyczne.
[cyt. www.poczytaj.pl]

Sygn. 44229Reimann Aleksandra - Muzyczny styl odbioru tekstów literackich: Iwaszkiewicz - Barańczak - Rymkiewicz – Grochowiak


Tytuł książki sugeruje problematykę stylu odbioru z obszarów pogranicznych, wpisanych w sferę pokrewieństwa i powinowactwa sztuk [...] W centrum zainteresowania znajduje się muzyka w literaturze, której zrozumienie wymaga ustalenia nowych zasad czytania tekstu - muzycznego stylu odbioru. Śledzenie intertekstualnych relacji będzie jak najbliższe percepcji muzyki i zgodne z wyznaczonymi przez nią zwyczajami.
[cyt. Fragment książki]

Sygn. 44230Matywiecki Piotr - Myśli do słów: szkice o poezjiT


Tom szkiców […] to portret najwybitniejszych postaci poezji polskiej i światowej. Czytelnik znajdzie tu eseje na temat twórczości Słowackiego, Różewicza, ale i Rimbauda czy Celana. Dogłębna lektura wierszy mistrzów oraz talent autora do wyjaśniania nawet najbardziej tajemniczych zapisów poetyckich pozwalają stwierdzić, że „Myśli do słów” to jedna z najwybitniejszych książek eseistycznych ostatnich lat.
[cyt. www.lubimyczytac.pl]

Sygn. 44215