<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Maj 2013

Nowości Czytelni - Maj 2013

 

 


Sitkiewicz Paweł - Miki i myszy: Walt Disney i film rysunkowy w przedwojennej Polsce


Walt Disney dla animacji jest tym, kim Freud dla psychoanalizy, św. Paweł dla chrześcijaństwa, a Lenin dla komunizmu. Można go nie lubić, można nie cenić jako artysty, ale nie da się zrozumieć historii kina animowanego, a nawet całej popkultury, bez jego osiągnięć i grzechów.
[cyt. Okładka]

 


Sygn. 44095


Dehnel Jacek - Młodszy księgowy: o książkach, czytaniu i pisaniu


To fascynująca opowieść o literaturze pojmowanej najszerzej jak tylko można: zbiór komentarzy, dygresji, anegdot i wyznań estetycznej wiary. Dehnela interesuje prawie wszystko - obyczaje poetów w podróży służbowej, grafomania, perły znalezione w stuletnich sztambuchach, korespondencja pisarzy wielkich i małych. Pisze głównie o innych, ale nie zapomina o sobie - czytelnik będzie mógł towarzyszyć mu w spotkaniach i wyprawach i podejrzeć go przy biurku.
[cyt.  www.lubimyczytac.pl]


Sygn. 44096


Stiller Robert - Pokaż język! czyli Rozróbki i opowieści o polszczyźnie oraz 222 innych językach. T. 2


„Pokaż język!” to jedyny taki zbiór artykułów językoznawczych na poziomie uniwersyteckim, a dostępny każdemu... jak powieść kryminalna. Dotyczy też spraw kryminalnych: jak niszczenie polszczyzny w prasie i telewizji przez profesorów i analfabetów. Robert Stiller w przeciwieństwie do nich zna język polski tak świetnie jak mało kto na świecie. I wiele innych języków.
[cyt. www.matras.pl]

 

Sygn.  37321 T. 2


Rzeczy niepospolite: polscy projektanci XX


Książka zawiera teksty o 39 twórcach, napisane przez grono 21  specjalistów. Autorski wybór
prezentowanych sylwetek uzupełniają wprowadzenia Davida Crowleya. Kreślą one kontekst niezbędny do zrozumienia historii polskiego projektowania. Publikacja zawiera ponad 350 fotografii, w znacznej większości wykonanych specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa. „Rzeczy niepospolite” są pierwszym tak obszernym opracowaniem o polskiej sztuce projektowania przygotowanym w ostatnich latach. Intencją autorów było przybliżenie dopiero odkrywanej historii polskiego wzornictwa
[cyt. Okładka]

Sygn.  Podr. 745/749 Rzemiosło. Sztuka użytkowa


Chomątowska-Szałamacha Beata - Stacja Muranów


„Stacja Muranów” jest literaturą faktu, jest reportażem, jest i przewodnikiem. Przeszłość przeplata z teraźniejszością, pozwala mieszkańcom Muranowa wrócić pamięcią do wielu przyjemnych i mniej przyjemnych wspomnień, zderza naturalistyczne obrazy wojny, gruzy kamienic ze świątyniami handlu przeobrażającymi się w centra handlowe. Poszukuje podobieństw między Warszawą a Berlinem i surowo ocenia ich rezultaty. Opowiada o budynkach, które dziś można zobaczyć jedynie na fotografii, o ich losie i o losie ludzi, którzy je zamieszkiwali.
[cyt. www.czarne.com.pl]

Sygn. 44099Bauman Zygmunt – To nie jest dziennik


Osobisty, pisany na gorąco, dziennik lektur, rozmaitych refleksji dotyczących najbardziej bieżących wydarzeń. Przewrotnie względem tytułu książka ma charakter dziennika. Są to notatki z datami miesięcznymi i dziennymi od września 2010 r. do marca 2011 r. Oprócz spraw
osobistych, komentowane są najważniejsze wydarzenia w Europie w tym czasie i problemy znane nam wszystkim. Tematyka jak zwykle u tego autora jest różnorodna, ale jak zawsze udaje mu się uchwycić na bieżąco kwestie aktualne, palące, sporne, nowe zjawiska, trendy, o których już jest lub zaraz będzie głośno.
[cyt. www.lubimyczytac.pl]

Sygn. 44100


Jastrzębska-Piotrowicz Agnieszka - Upadek i nadzieja: powojenna Europa i świat w dziennikach i korespondencji Andrzeja Bobkowskiego


Stan cywilizacji europejskiej, rozumianej nie jako dorobek materialny, ale jako wypracowana przez kilka tysiącleci światopoglądowo-estetyczna struktura rzeczywistości, był głównym przedmiotem myślenia i pisania Andrzeja Bobkowskiego, jego niemalże obsesją. To był zasadniczy temat jego książek, główny i jedyny motyw opuszczenia przez pisarza Europy i najważniejszy wątek jego korespondencji. Agnieszka Jastrzębska-Piotrowicz wykonała więc pracę z punktu widzenia czytelnika wręcz niezbędną - pokazała całość listów i osobistych notatek pisarza jako drugą połowę jego twórczości, równie istotną jak książki publikowane wcześniej.
[cyt. www.ksiegarnia.pwn.pl]

Sygn. 44101


Wokół "W pustyni i w puszczy": w stulecie pierwodruku powieści


„Wokół „W pustyni i w puszczy”…” to wieloautorska monografia, w której sąsiadują ze sobą studia dotyczące Afryki w czasach Sienkiewicza (zwłaszcza widzianej z perspektywy polskiej), literackich obrazów Afryki tworzących kontekst powieści Sienkiewicza, strategii artystycznych autora, genezy i recepcji jego powieści.
[cyt. Okładka]

 


Sygn. 44102


Nowosielski Jerzy - Zagubiona bazylika: refleksje o sztuce i wierze


„Zagubiona Bazylika …” to niezwykła i boleśnie celna diagnoza współczesności - opowieść o utraconej wrażliwości religijnej, o odarciu religii z tajemnicy, o zagrożeniach kultury pozbawionej metafizyki. Nowosielski to artysta uniwersalny. Jego refleksje o genezie sekt religijnych czy wpływach duchowości orientalnej wyprzedziły współczesne nurty myśli religijnej, przynosząc fascynującą wiedzę o miejscu, w którym znalazła się zachodnia cywilizacja. Opracowana przez Krystynę Czerni „Zagubiona Bazylika” to dzieło, które zbiera rozproszone artykuły Nowosielskiego: eseje z „Inności Prawosławia”, wstępy do katalogów, wykłady, rozprawy, w tym teksty dotąd nie publikowane, odnalezione w pracowni artysty.
[cyt. Okładka]

Sygn. 44103


Szostakowski Józef - Wilno i okolice: przewodnik literacki


„Wilno i okolice…” to pierwsza tego rodzaju edycja, ukazująca bogatą wielokulturową spuściznę literacką tych ziem. Autor zaprasza na wędrówkę śladami pisarzy i poetów, którzy żyli i tworzyli w okresie od XVI stulecia do drugiej wojny światowej.
[cyt. Okładka]

 

 

Sygn. 44104


Goldhagen Daniel Jonah - Wiek ludobójstwa


Gdy w 1904 r. „wielki generał potężnego Kaisera” Lothar von Trotha skazał na śmierć afrykański lud Herero, nikt nie mógł przypuszczać, że jego zbrodnie okażą się zaledwie skromnym początkiem masowych rzezi. Następne sto lat upłynęło pod znakiem mordów i okrucieństw. W wieku dwudziestym z powodu przynależności do określonego narodu, klasy lub grupy społecznej miały zginąć setki milionów osób. Zbrodnie te, szczególnie gdy czyta się o nich w jednej książce, robią wstrząsające wrażenie.
[cyt. Okładka]


Sygn. 44105


Machcewicz Paweł - Spory o historię 2000-2011


Zamieszczone w tej książce teksty są świadectwem dziesięciu lat sporów o historię, które okazały się niezwykle ważnym wymiarem polskiej debaty publicznej po 2000 r. W wielu przypadkach przeszłość stawała się tematem bardziej rozpalającym emocje niż współczesne problemy polityczne, społeczne czy gospodarcze. Takie sprawy jak Jedwabne albo spór o biografię Lecha Wałęsy przez długi czas dominowały w środkach masowego przekazu, przesłaniając chwilami wszystkie inne kwestie, wyznaczały granice na mapie ideowych i politycznych podziałów, a nawet wpływały na relacje między zwykłymi ludźmi, którzy wcześniej do historii mieli na ogół stosunek bardziej letni i zdystansowany.
[cyt. www.lubimyczytac.pl]

Sygn. 44106


Lubelski Tadeusz - Historia niebyła kina PRL


Wspaniały wykład o skomplikowanej polskiej historii, kulturze PRL-u i niezrealizowanych twórczych planach największych polskich reżyserów.
[cyt. www.znak.com.pl]

 


Sygn. 44107


Zielona Góra winem i miodem słynąca


Miasto słodkie jak miód i wytrawne jak wino. […] To magiczne miejsce jest spokojne i pełne harmonii, choć  jednocześnie aż kipi od twórczych mocy.  Ludzie tu kochają swoją pracę, bo daje im spełnienie. Jest esencją życia. A po niej … bawią się i odpoczywają. I tworzą.
[cyt. Okładka]

 


Sygn. 44108


Zielona Góra winem i miodem słynąca


Miasto słodkie jak miód i wytrawne jak wino. […] To magiczne miejsce jest spokojne i pełne harmonii, choć jednocześnie aż kipi od twórczych mocy. Ludzie tu kochają swoją pracę, bo daje im spełnienie. Jest esencją życia. A po niej … bawią się i odpoczywają. I tworzą.
[cyt. Okładka]

 


Sygn. 44108


Górny Grzegorz - 300 lat wytrwałości: Warszawska Pielgrzymka Piesza 1711-2011


„300 lat wytrwałości. Warszawska Pielgrzymka Piesza 1711-2011” to niezwykły album, który dokumentuje trzy wieki pielgrzymowania ze stolicy na Jasną Górę. Autorem tekstu jest stały współpracownik „Posłańca La Salette” Grzegorz Górny, zaś fotografie są dziełem Janusza Rosikonia. Książka w fascynujący sposób opowiada dzieje pielgrzymki, snując fabułę w trzech równoległych planach: narodowym, religijnym i egzystencjalnym. Fenomen stołecznej pielgrzymki zostaje wpisany w kontekst historyczny ostatnich trzech wieków Polski. Wydobyty zostaje przy tym duchowy fundament polskiej tożsamości opartej na duchowości chrześcijańskiej. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poznać oblicze polskiej duchowości.
[cyt. www.poslaniec.com]

Sygn. 44109


Sobolewska, Justyna - Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam


Anatomia czytania dla wszystkich miłośników książek. Mamy swoje ulubione książki, miejsca do czytania, sposoby układania książek na półkach i wspomnienia związane z czytaniem. Zagorzali czytelnicy często o tym rozmawiają: jedni podróżowali śladem ważnych książek, inni kolekcjonowali pierwsze zdania. Ta książka składa się więc z głosów wielu czytelników i jest tak naprawdę nieukończona, bo każdy mógłby dodać do niej coś od siebie. W naszej pamięci przeczytane książki układają się w rodzaj autobiografii.
[cyt. www.lubimyczytac.pl]

Sygn. 44110