<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Dziewiętnaste spotkanie 26.01.2011
Dziewiętnaste spotkanie 26.01.2011

 

Stanisław Lem  Katar


Amerykański kandydat na kosmonautę, któremu alergia przeszkadza w zrobieniu kariery, zatrudniony przez agencję detektywistyczną wysłany zostaje do Włoch ze skomplikowaną misją natury kryminalnej. Ma wyjaśnić zagadkę śmierci starzejących się mężczyzn, którzy w okolicznościach do pewnego stopnia podobnych tracą życie. Kilka ofiar oszalało i popełniło samobójstwo podczas wakacji w Neapolu, na pierwszy rzut oka bez przyczyny. Bohater próbuje powtórzyć ich drogę ku śmierci.
Katar (1976 r.) to powieść z gatunku detektywistycznych, jednak autor wprowadził do niej wiele elementów nietradycyjnych w tym nurcie. Czytelnik, śledząc rozwój akcji, nie tylko uczestniczy w rozwiązywaniu zagadki i sam stara się dociec przyczyn serii wypadków, ale także rozważa, czy mogły się one wydarzyć w wyniku kompletnego przypadku. Trzymająca w napięciu fabuła i jej rozwiązanie nie rozczarują ani miłośników kryminału, ani poszukiwaczy filozoficznej refleksji.
Stanisław Lem (ur. 12 września 1921 we Lwowie, zm. 27 marca 2006 w Krakowie) – jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem. Jego książki zostały przetłumaczone na 41 języków i osiągnęły łączny nakład ponad 30 mln egzemplarzy.

 

powrót