<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 6 > Spotkania z weterynarzem w Bibliotece nr 6 - porady
Spotkania z weterynarzem w Bibliotece nr 6 - porady

Jak chronić psa przed kleszczami ??


Okres letni sprzyja największej aktywności tych drobnych pajęczaków, ochrona przed nimi jest konieczna, gdyż przenoszą one wiele bardzo groźnych chorób. W tym celu stosuje się różnego rodzaju preparaty:

  • płyny w małej tubce - stosowanie tych preparatów jest bardzo proste. Zawartość tubki należy wycisnąć bezpośrednio na skórę psa. Najlepiej zaaplikować preparat na karku i grzbiecie, starannie odgarnąwszy sierść. Bardzo ważne, by nie kąpać psa dwa, trzy dni  przed zastosowaniem preparatu i dwa, trzy dni po jego zastosowaniu,

  • obroże przeciw kleszczom, które należy dopasować do wielkości psa.

Tylko one mogą w skuteczny sposób odstraszać niechcianych intruzów i tym samym zmniejszyć ryzyko zachorowania naszego pupila.

 

 

Czy koty muszą przechodzić obowiązkowe szczepienia?


Dwoma podstawowymi chorobami, przed którymi musimy chronić każdego kota są tzw. koci katar (herpeswiroza i caliciwiroza) oraz koci tyfus( panleukopenia). Pierwsze szczepienie podajemy kociętom w wieku 8-12 tygodni, szczepienie powtarzamy po miesiącu, a potem po roku, następnie co rok/trzy lata.
Koty domowe, nie wychodzące na dwór i nie mające styczności z innymi kotami, zasadniczo nie potrzebują szczepień na wściekliznę oraz białaczkę – z nich możemy zrezygnować.
Koty wychodzące i żyjące w większej grupie, a zwłaszcza koty hodowlane  będą niestety potrzebowały kompletu szczepień z wścieklizną i białaczką włącznie. Szczepionkę przeciwko wściekliźnie podaje się, gdy kot skończy 16 tygodni i powtarza po dwóch latach. Białaczka kotów jest wywoływana przez wirus, dlatego nie należy jej mylić z nowotworem. Narażone są na nią szczególnie zwierzęta żyjące w dużych skupiskach, mające styczność z innymi kotami (wychodzące bez kontroli) i hodowlane. Przeciw białaczce można zaszczepić kocię w wieku 12 i 16 tygodni.
Regularne szczepienie kota to najlepszy sposób, by zapewnić mu  zdrowie.

 

 

Dlaczego pies merda ogonem?


Powszechnie uważa się, że jeżeli pies merda ogonem to znaczy, że jest zadowolony i przyjaźnie nastawiony. Ruch ten może oznaczać  radość, ale także  niepewność. Poza tym pies merda również ogonem po to, żeby rozsiać dookoła swój własny, indywidualny zapach. W zależności od tego w jaki sposób pies macha ogonem, różnie możemy interpretować jego zachowanie. W przypadku gdy ogon jest luźny, a ruchy są entuzjastyczne oznacza to  zadowolenie i radość. Jeżeli ruchy są intensywne i obejmują zad, wtedy pies okazuje nam swoją uległość i podporządkowanie. Gdy ogon jest sztywny na linii grzbietu, a sierść na grzbiecie jest zjeżona wtedy mamy sygnał, który mówi nam o tym, że pies jest niezadowolony i zły. Gdy pies się boi podwija swój ogon pod siebie między tylnymi łapami. Puszczony ogon i jego sztywne ruchy mogą oznaczać niepokój i zdenerwowanie.
Rola machania ogonem wydaje się więc jasna - ruchy ogona spełniają funkcję komunikacji z człowiekiem i innymi zwierzętami.

 

 

Czy pies może jeść czekoladę?


- Czekolada to jeden z najbardziej pożądanych łakoci przez człowieka, naturalne źródło magnezu , cudowny środek na wszystko: złą ocenę, ból głowy, kłótnię czy ciężki dzień - dla psa może okazać się środkiem zabójczym! Powoduje silną alergię, ponieważ w ziarnach kakaowca jest substancja theobromina bardzo źle wchłaniana przez czworonogi. Najgroźniejszym jednak delikatesem jest czekolada gorzka. Zjedzenie jednej tabliczki może być dla psa śmiertelne. Dlatego właśnie nie należy dzielić się z pupilem tym przysmakiem i lepiej chować go z dala od niego.

 

 

Jak sobie radzić z psem w sylwestra, jeżeli boi się fajerwerków?


- Większość z nas uwielbia sylwestra, jednak nasze zwierzęta wręcz przeciwnie. Wiele psów panicznie boi się petard i sztucznych ogni. Ze strachu wyją, trzęsą się i chowają w najciemniejsze zakamarki mieszkania. Jak zatem je uspokoić i pomóc im przetrwać tę straszną dla nich noc?
Tego dnia trzeba bardzo pilnować swoich pupili. Wiele psów boi się huku i z reguły reagują ucieczką. Wystraszony pies będzie pędził przed siebie i nie liczmy na to, że pobiegnie do domu. W czasie sylwestra wyprowadzaj psa tylko na smyczy, na wszelki wypadek przypnij do obroży identyfikator z numerem telefonu i adresem właściciela. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie i swojemu psu niepotrzebnych nerwów. Zamknij wszystkie okna, zasłoń żaluzje i zasłony. Możesz też dodatkowo uszczelnić okna. Im bardziej wygłuszysz odgłosy z zewnątrz, tym mniej twój pies będzie się bał. Jeśli to możliwe nie zabieraj pupila na publiczne zabawy sylwestrowe organizowane w miastach. Jeśli nie wiesz jak zwierzę zareaguje na fajerwerki skorzystaj z porady weterynarza. W klinikach weterynaryjnych dostępne są specjalne środki uspakajające dla zwierząt.  Nie podawaj takich leków na własną rękę !