<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 23 > Kubusiowe czary mary "Warsztaty z jajem" w Bibliotece nr 23 - 10.03.2016 - relacja
Kubusiowe czary mary "Warsztaty z jajem" w Bibliotece nr 23 - 10.03.2016 - relacja

Oj działo się, działo... 10 marca do Biblioteki nr 23 zaprosiliśmy przedszkolaki na „Warsztaty z jajem”. Był wierszyk z kurą i zdjęcia pokazujące rozwój pisklaka od momentu zniesienia jaja do wyklucia kurczaczka po 21 dniach. Potem próbowaliśmy ustalić co na świecie pojawiło się najpierw kura czy jajo.

 

Podobno sam Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety raczej nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią. Dlatego zostawiliśmy szukanie odpowiedzi mądrym głowom, a sami skupiliśmy się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka. Opowiedzieliśmy sobie historię o jajku Kolumba. Po słynnej wyprawie wydano przyjęcie. Część gości zaczęła zawistnie szeptać, że odkrycie Ameryki było bardzo proste, i że w sumie to każdy mógłby tego dokonać. Na to Kolumb wziął jajko i spytał, kto z nich umie je postawić na stole w pionie. Nikomu z gości się to nie udało. Powiecie, że to niemożliwe... a jednak nam się udało. Jak? Kiedy zna się już odpowiedź, to wydaje się to bardzo proste.
W kolejnych doświadczeniach próbowaliśmy zgnieść nasze jajko w rękach a potem stawaliśmy na nie całym ciężarem. Czy skorupka jaja okazała się na tyle wytrzymała, że uniosła ciężar przedszkolaka? Jak rozpoznać jajo ugotowane i surowe?
Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu? Jak za pomocą butelki oddzielić żółtko od białka? Jak jajko zanurzone w cieczy wypchnąć na powierzchnię i ponownie je zanurzyć? Czy udało się nam wpuścić jajko do butelki przez wąską szyjkę?
W przeciwieństwie do Arystotelesa, my na swoje pytania znaleźliśmy odpowiedzi!