<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 23 > Kubusiowe czary mary "Gawra Pana Misia" w Bibliotece nr 23 - relacja
Kubusiowe czary mary "Gawra Pana Misia" w Bibliotece nr 23 - relacja
14 stycznia 2016 roku odbyło się cykliczne spotkanie o ujednoliconej w tym roku nazwie KUBUSIOWE CZARY MARY pt. „Gawra Pana Misia”  na podstawie książek Karmy Wilsona „Święta Pana misia” i ”Cztery pory baśni. Jesień” Włodzimierza Dulemby. Opowiadanie o zimowym zasypianiu Pana Misia i o jego ciekawym śnie, bardzo się podobało.
Dowiedzieliśmy się również, że niedźwiedź brunatny jest chroniony w Polsce. Na zimę przygotowuje sobie legowisko zwane gawrą, w miejscu niedostępnym i dobrze ukrytym.. Przebywa w nim od końca listopada do końca lutego. Żyje samotnie, tylko w okresie godowym w parach. W zimie samica rodzi zwykle 2 do 3 młodych, którymi opiekuje się aż do następnego miotu. Niedźwiedzie brunatne są wszystkożerne; żywią się nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, miodem, polują także na zwierzynę leśną, łowią też ryby. zjadają łososie i inne ryby i miód. Niedźwiedź brunatny żyje średnio 20-25 lat, w niewoli do 40. Sierść niedźwiedzia brunatnego ma barwę ciemnobrązową.
Dzieci namalowały portret niedźwiedzia w kolorze brąz, każdy obrazek będzie zawieszony na wystawie w przedszkolu.

Prace wyszły wspaniale.