<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 23 > Kubusiowe czary mary "Dzień bociana" w Bibliotece nr 23 - relacja
Kubusiowe czary mary "Dzień bociana" w Bibliotece nr 23 - relacja
Na majowych zajęciach „Kubusiowe czary-mary” z okazji Dnia Bociana, który obchodzimy 31 maja wykonaliśmy repliki obrazu Józefa Chełmońskiego pt. „Bociany”.  Z książki Wandy Chotomskiej pt.„Kajtkowe przygody” dowiedzieliśmy się, że złe postępowanie się nie opłaca, a wiersz Artura Oppmana „Rozmowa z bocianem” był dla nas skarbnicą wiedzy o bocianim świecie. 
Poznaliśmy wróżbę, a mianowicie: ujrzenie pierwszego bociana w locie oznacza szczęście. Mnóstwo śmiechu było przy powiedzeniach: „Kajtek bez majtek” i „Wojtek bez portek”. To właśnie te ludzkie imiona często nadawano bocianom.

Największym jednak zaskoczeniem było zdjęcie czarnego bociana, bo to okaz, który bardzo rzadko można spotkać W odróżnieniu od swego krewniaka bocian czarny uważany jest za skrytego ptaka leśnego, raczej unikającego kontaktów z człowiekiem. Ostatnio jednak zmienia swe zwyczaje i zaczyna gnieździć się coraz bliżej osad ludzkich.

W nagrodę za „ciężką pracę” dzieci na końcu spotkania oglądały relacje online z bocianich gniazd

http://www.bocianyonline.pl/kamery.html

To było bardzo ciekawe spotkanie Smile