<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > "My i Oni – Warszawa 2009" - relacja z piątego spotkania z cyklu „DNA miasta” w Wypożyczalni nr 97
"My i Oni – Warszawa 2009" - relacja z piątego spotkania z cyklu „DNA miasta” w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email
czwartek, 09 lipca 2009

Dnia 9 lipca 2009 roku odbyło się piąte spotkanie z cyklu „DNA miasta” zatytułowane „My i Oni – Warszawa 2009”. Organizatorami imprezy byli Res Publica i Biblioteka Śródmieście.
Spotkanie było próbą odpowiedzi na pytanie, jak dyskurs publiczny, media oraz sztuka współczesna reagują na delikatne kwestie braku i obecności mniejszości narodowych w Warszawie i w Polsce.
Na wschodzie Polski, gdzie przetrwał język białoruski, zakładane są kluby esperanto. W naszych domach sprzątają tak zwane „Ukrainki”, Żydzi dopiero teraz przechodzą doming out, a Wietnamczycy są wciąż niewidzialni. Co stało się z mniejszościami w naszym homogenicznym społeczeństwie? Czy w tęsknocie za kresami nie drzemie w nas panslawizm i kolonializm?
W spotkaniu wzięli udział: Aleksandra Czerniawska i Paweł Grześ - artyści białoruscy, Romuald Mieczkowski - poeta, dziennikarz, redaktor naczelny „Znad Wilii”, Jarosław Pryskasz - redaktor naczelny tygodnika ukraińskiego „Nasze Słowo”, Natalia Romik -założycielka synagogi reformowanej w Warszawie, Nam Le Tuan - przedstawiciel Vietinfo.eu i Fundacji Arteria. Spotkanie prowadziła Joanna Warsza, kuratorka.