<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego trzeciego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego trzeciego spotkania w Wypożyczalni nr 97
piątek, 25 marca 2011

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 23


Spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki w piątek 25 marca 2011 roku. Tym razem rozmawialiśmy na temat książki Macieja Zaremby pt. „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji”. W swoich reportażach, które wzbudziły wiele emocji w Szwecji, Maciej Zaremba śledzi absurdy jednego z najbardziej racjonalnych i trzeźwych państw i społeczeństw świata.
Jest to zbiór wnikliwych esejów na temat mentalności Szwedów, czyli głęboko tradycyjnego społeczeństwa, które uważa się za pionierów nowoczesności. Jak podkreślił Pan Olechowicz to momentami wspaniały portret nowego społeczeństwa klasowego Europy.
Według Pana Furnivala reportaże Zaremby absolutnie nie są obiektywne. Autor jest stronniczy, i właśnie to nadaje jego tekstom charakteru. Nie krytykuje Szwedów, podkreśla irracjonalność.
Pani Mieszczanek podkreśla, że książkę Zaremby cechuje dziennikarska rzetelność. Według niej felietonista nie przemilcza spraw, których Szwedzi nie chcieliby podawać do informacji całego świata.
Dla Pani Ceroń autor burzy mit Szwecji, która postrzegana była przez nią jako kraina dobrobytu, idealnego systemu gospodarczego czy rozwiązań społecznych.
W trakcie spotkania dyskutowaliśmy o tym co podkreślił Zaremba: zależność migracyjną – Szwed szuka pracy w Niemczech, Polak w Skandynawii, a Rosjanin w Polsce. Każdy z nich uważa, że pieniądze za granicą są większe. Książka ta stała się dla nas punktem odniesienia do życia w Polsce. Czy prawo działające w Szwecji dałoby radę wdrożyć i u nas? Czy naprawdę potrzebujemy silnej władzy państwowej? I czy Szwedzi to naprawdę szczęśliwi ludzie? Ponadto porównaliśmy systemy opieki zdrowotnej, prawo pracy i wiele innych tematów gdzie Szwedów i Polaków wiele dzieli.

Zapraszamy na następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 13.05.2011 o godz. 17.00. Będziemy rozmawiać o książce Borysa Akunina pt. „F.M.”

 

przygotowała Katarzyna Wiśniewska