<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97, ul. Czerniakowska 178A > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z piętnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z piętnastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email
piątek, 19 marca 2010

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 15

Na ostatnim spotkaniu 19 marca 2010 roku rozmawialiśmy o książce pt. „Córka Łupieżcy” — mikropowieści Jacka Dukaja. Ilustracjami tej książki zajął się Tomasz Bagiński, okładkę przygotował Michał Dziekan.
Według naszych klubowiczów książka jest trudna i wymaga skupienia, gdyż autor od pierwszych stron używa pojęć stworzonych specjalnie na potrzeby wykreowanego świata. Z tego powodu większość z klubowiczów poczuła się nieco zagubiona i mocno zniechęcona.
Dukaj barwnie prezentuje nierealne miasto, w którym przyszło żyć głównej bohaterce, Zuzannie Klajn. „Mistrzostwem są opisy mistycznego Miasta — zagadkowej metropolii, złożonej ze skrawków architektury różnych kultur i ras. Wyczuwalny jest specyficzny klimat niewiarygodnego otoczenia skrywającego sekrety wielu pokoleń” – takie opisy możemy znaleźć na portalach internetowych. Pan Lissowski podkreślił fakt dynamicznie rozwijającej się fabuły co jak się okazało męczyło większość naszych czytelników. Są nawet momenty, w których można szybko zgubić się w akcji, gdyż ogrom zdarzeń następuje w zawrotnym tempie. Jak zauważyła Pani Natalia Wachowska autor umiejętnie przedstawia myśli i rozterki Zuzanny, jednocześnie nie zaniedbując kreacji pozostałych bohaterów, którzy są nieszablonowi i nieraz potrafią zaskoczyć. Podsumowując, ta mikropowieść nie nadaje się do czytania w autobusie i metrze.

Zapraszamy na następne spotkanie 07.05.2010 o godz. 17.30. Będziemy rozmawiać o książce Michała Witkowskiego "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej". „Jest to opowieść o przełomie lat 80. i 90. w Polsce, o przemianach ustroju i ludzkiej mentalności. Autor przypomina raczkujący polski kapitalizm, zapiekanki sprzedawane z przyczepy, akwizycję i podsycany przez prasę mistycyzm ostatnich lat XX wieku”.

przygotowała Katarzyna Wiśniewska