<< >>
Strona główna


"Fizyka wokół nas" Paul G. HewittW ostatnim czasie otrzymałam książkę autorstwa Paula G. Hewitt zatytułowaną "Fizyka wokół nas", która zawiera opisy różnorodnych zjawisk fizycznych. Książka jest naprawdę super. W tym naukowym zbiorze możemy natknąć się na szereg opisów doświadczeń z przeróżnymi rysunkami, w tym także humorystycznymi. Znajdziemy w niej wiele objaśnionych zjawisk fizycznych. W rozdziale  poświęconemu pierwszej zasadzie termodynamiki i meteorologii uzyskamy odpowiedź  na pytanie: „Czy prądy konwekcyjne w płaszczu ziemskim powodują ruch kontynentów wzdłuż powierzchni Ziemi? (…)”. Poza tym z książki dowiemy się o szwajcarskim uczonym Danielu  Bernoulli, który sformułował prawo Bernoulliego w następującym brzmieniu: „Gdy prędkość płynu rośnie, jego wewnętrzne ciśnienie maleje”. Natomiast jeżeli prędkość maleje, wewnętrzne ciśnienie  powiększa się. 
W opracowaniu  znajdziemy również wiele informacji dotyczących przewodzenia ciepła i odpowiedzi na pytanie zadane przez autora książki, np. „Co płynie po wbiciu gwoździa w lód: zimno od gwoździa do dłoni, czy ciepło z  dłoni do gwoździa?”. Poza tym uzyskamy informacje o termodynamice, drganiach i falach, dźwięku – w tym o tzw. załamaniu fal dźwiękowych, które często następuje pod wodą (gdzie spotykają się obszary o różnych temperaturach) czy też o względności ruchu. 
Książkę gorąco polecam i to nie tylko dla fanów fizyki. Duża ilość opisanych doświadczeń jest fajnym krokiem do lepszego poznania tej dziedziny nauki, a także matematyki i chemii. Niektóre z doświadczeń można samemu wykonać w warunkach domowych.
W mojej ocenie książka godna polecenia. Jedyny minus to ciężar książki. W mojej ocenie powinna być podzielona na dwa tomy.