<< >>
Strona główna > Spotkania
Spotkania

PIWNICA POETÓW+

W ramach Nocy Bibliotek, 9 października (sobota) o godzinie 18:00 w "Piwnicy pod Regałami", ul. Świętojańska 5, odbędzie się spotkanie z cyklu "Piwnica Poetów+". Gościem Iwony Smolki będzie Krystyna Dąbrowska - polska poetka, eseistka, tłumaczka z angielskiego. Studiowała grafikę na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Swoje wiersze publikowała m.in. w "Kwartalniku Artystycznym","Gazecie Wyborczej","Dwutygodniku","Odrze", "Twórczości". Tłumaczyła wiersze Williama Carlosa Williamsa, W.B. Yeatsa, Thomasa Hardy'ego, Thoma Gunna, Charlesa Simica, Kim Moore, a także listy Elizabeth Bishop i Roberta Lowella. W 2006 wydała swój pierwszy tomik wierszy Biuro podróży za który otrzymała trzecią nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie Literackim "Złoty Środek Poezji" 2007, a w 2012 Białe krzesła, za który w 2013 otrzymała Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej (ex aequo z Łukaszem Jaroszem) oraz Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. W 2019 za tom Ścieżki dźwiękowe otrzymała nominację do Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego - Orfeusz. W 2019 otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii poetyckiej za tom "Ścieżki dźwiękowe" (wyd. a5). Współpracuje m.in. z Dwutygodnik.com i z "Literaturą na Świecie". Była członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich do sierpnia 2020 roku.

09 października, godzina 18:00; Krystyna DąbrowskaGAWĘDY O KAMIENICACH STAROMIEJSKICH

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zaprasza do Piwnicy pod Regałami przy ul. Świętojańskiej 5 na cykl spotkań poświęcony kamienicom Starego Miasta w Warszawie.
Zapraszamy na kolejne gawędy o kamienicach staromiejskich, które planujemy w dniach 16, 23 i 30 września, 7, 14 i 28 października, 4, 18 i 25 listopada - zawsze w czwartki o godzinie 17:00.
Panowie Sebastian Lenart i Andrzej Sołtan zaprezentują swoją bogatą wiedzę varsavianistyczną kontynuując przerwaną pandemią opowieść.

Nadal obowiązują reguły oraz przestrzeganie zasad dotyczących zasłaniania nosa i ust. Z uwagi na limit osób uczestniczących prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsca: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pod numerem 22 827 56 73. Po zajęciu miejsc przez limitowaną liczbę osób oraz po rozpoczęciu spotkania wejście nie będzie już możliwe. Szczegółowy program spotkań tutaj: więcej szczegółów.
Projekt realizowany jest przez Fundację Bez Wizy we współpracy z Biblioteką Publiczną m. st. Warszawy i Oddziałem Stare Miasto Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, a finansowany przez Urząd Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy. Kilka słów o projekciewięcej...PIWNICA POETÓW

W środę 29 września o godzinie 18:00 w "Piwnicy pod Regałami" odbędzie się spotkanie z cyklu "Piwnica Poetów". Gościem Adama Wiedemanna będzie Eda Ostrowska.
"...Edessa (leżąca dziś w południowej Turcji) była podobno pierwszym miastem założonym po potopie. Później należała i do Arabów, i do chrześcijan (stacjonował tam św. Tadeusz), do Persów i do Greków, jej losy są tak skomplikowane, że ich tu nie opiszę, chociaż chciałbym. A czemu chciałbym? Gdyż edessa (już z małej litery) to również forma poetycka wypracowana przez Edę Ostrowską, forma jak gdyby fraktalna, bo edessy, z których każda jest zamkniętą całością, potrafią składać się w wielkie
poematy sowizdrzalskie lub filozofujące, którymi autorka ostatnio nas raczy. Mam jednak nadzieję, że Eda zaprezentuje również trochę wcześniejszych wierszy, w których staropolska tradycja dworkowa miesza się z wiejskim kościelnym zaśpiewem i erotyzmem o hipisowskim rodowodzie; jest to mieszanka zaiste wybuchowa...." tak przedstawia Edę Ostrowską Adam Wiedemann.
Nadal obowiązują reguły oraz przestrzeganie zasad dotyczących zasłaniania nosa i ust. Z uwagi na limit osób uczestniczących prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsca: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pod numerem 22 827 56 73. Po zajęciu miejsc przez limitowaną liczbę osób oraz po rozpoczęciu spotkania wejście nie będzie już możliwe.
29 września, godzina 18:00; Eda Ostrowska
PIWNICA POETÓW+
W dniu 22 września 2021 r. o godzinie 17:00 gościem Iwony Smolki będzie Adriana Szymańska.
Adriana Szymańska

(ur. 1943 w Toruniu) polska poetka, eseistka, krytyk literacki, tłumaczka, autorka książek dla dzieci i dorosłych. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, żona Zbigniewa Bieńkowskiego. Debiutowała w 1968 roku zbiorem wierszy "Nieba codzienności". Mieszka w Pułtusku.
Nagrody:
1993 Nagroda Warszawskich Księgarzy za tomik "Kamień przydrożny"
1994 Nagroda im. Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego za tomik "Kamień przydrożny"
2000 laur Wydawców i Biblioteki Raczyńskich za tom "Lato 1999"
Nadal obowiązują reguły oraz przestrzeganie zasad dotyczących zasłaniania nosa i ust. Z uwagi na limit osób uczestniczących prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsca: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pod numerem 22 827 56 73. Po zajęciu miejsc przez limitowaną liczbę osób oraz po rozpoczęciu spotkania wejście nie będzie już możliwe.
22 września, godzina 17:00; Adriana Szymańska
PIWNICA POETÓW

W "Piwnicy pod Regałami" odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Piwnica Poetów", które poprowadzi Adam Wiedemann. Gościem będzie Michał Sobol.
O Poecie (Michale Sobolu) Adam Wiedemann mówi tak: "...Michała Sobola zaliczyłem kiedyś do grona "wiejskich filozofów": poetów żyjących na prowincji i dysponujących doskonałym humanistycznym wykształceniem, dzięki czemu ich twórczość odróżnia się (oczywiście na plus) od tego, co piszą poeci w dużych miastach. Sobol co prawda nie studiował filozofii, tylko teologię, nie przeszkadza mu to wszakże w byciu myślicielem tworzącym nader specyficzne soliloquia. Jego wiersze są zawsze precyzyjnie skonstruowane, oparte często na anegdocie, ta jednak zawsze przeobraża się w myśl, która rzuca czytelnikiem o glebę. Niech nas nie zwiedzie komunikatywność tej poezji: ona jest zawsze podstępna i dąży do całkowitej remisji naszych przeświadczeń, które żywimy w swych mózgach jak przysłowiową trzodę...."

Ze względu na reguły zachowania, które obowiązują w czasie pandemii, liczba osób biorących udział w spotkaniu będzie limitowana. Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsca: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub pod numerem 22 827 56 73. Zastrzegamy, że jeśli liczba chętnych uczestników przekroczy określony limit, drzwi zostaną zamknięte. To samo dotyczy spóźnialskich, nawet jeśli wcześniej rezerwowali.

15 września, godzina 18:00; Michał Sobol
PIWNICA POETÓW

Adam Wiedemann tak przedstawia swojego goscia: "...Nazwany został "szarą eminencją nadwiślańskiej awangardy", choć przecież nie pociąga za żadne sznurki i zresztą żadnej awangardy już tu nie ma, on zaś jest raczej hemofilitycznym księciem postmodernizmu, nieistniejącej krainy, gdzie wszystko dzieje się normalnie, a jednak jest to bardzo dziwne, nasze postrzeganie zależy bowiem od perspektywy, a Czarek nieustannie tę perspektywę zmienia, zamąca i przekręca, w jego wierszach jesteśmy u siebie, lecz nie czujemy się - trudno o komfort, gdy ma się świadomość chwilowego istnienia między mikro- i makrokosmosem, między okropnie rozległą przeszłością a niewyobrażalnie obszerną przyszłością. Człowiek na skrzyżowaniu czterech nieskończoności - oto bohater Domarusa. Człowiek - dodajmy - piekielnie inteligentny..."
Z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje rygorystyczny w strefie czerwonej limit osób, które będą mogły uczestniczyć w spotkaniu, z czym wiąże się konieczność wcześniejszej rezerwacji miejsc: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Wymagane będzie zasłanianie nosa i ust maseczką.
28 października, godzina 18.00; Cezary Domarus
Z uwagi na ograniczenia w organizacji spotkań, cykl "Piwnica Poetów" ulega zawieszeniu do czasu normalizacji sytuacji.
PIWNICA POETÓW

Adam Wiedemann tak zapowiada spotkanie z Bartłomiejem Majzlem: "...Żeby Majzla gdziekolwiek zaliczyć, trzeba się nieźle napracować. Zasadniczo jest poetą śląskim, ale chyba tylko pod względem towarzyskim. Jest poetą podróżnikiem, lecz nie uprawia bynajmniej turystyki lirycznej (acz już dwadzieścia lat temu pisał o Aleppo). Jest poetą religijnym, tyle że poza wszelką religią, jego wiersze to szamańskie zaklęcia, nawoływania i pohukiwania. Jest poetą mroku zasiadającym w pełnym słońcu, poetą wsobnym i bezwstydnie ekstatycznym, konsekwentnym i nieprzewidywalnym, poetą takim i owakim, celowo tak tu nadużywam słowa poeta, bo Majzel jest poetą w swoim całokształcie, nikt takim poetą dzisiaj nie jest i kto wie, czy jeszcze będzie. A czy wygląda na poetę? - o tym się przekonamy, dawno już bowiem nie był tu u nas widziany....".

30 września, godzina 18.00; Bartłomiej Majzel
POLSKI KLUB GÓRSKI


We wtorek 10 marca o godzinie 17.30 Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Polski Klub Górski zapraszają na prelekcję Zbigniewa Struckiego pt.: "Czeska wędrówka śladem Szwejka".
Jakie przeszkody czekają na piechura idącego z Taboru do Czeskich Budziejowic?
10 marca, godzina 17.30; Czeska wędrówka śladem Szwejka
PIWNICA POETÓW

W środę 26 lutego o godzinie 18.00 w "Piwnicy pod Regałami" odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Piwnica Poetów", które poprowadzi Adam Wiedemann. Gościem będzie Zbigniew Machej.


26 lutego, godzina 18.00; Zbigniew Machej
POLSKI KLUB GÓRSKI


Będzie to opowieść o zabytkach i ciekawostkach: jak i dlaczego chodziłam głodna, o pożytkach z Google Translator, o kosmetyczce, którą kupiłam sobie w Warszawie, a potem do kompletu do niej torebkę na targu muzułmańskim w Xi'anie i wiele więcej ... Helena Dodziuk

11 lutego, godzina 17.30; Xi'an - kolebka chińskiej cywilizacji. Nie tylko o armii terakotowej
PIWNICA POETÓW

Adam Wiedemann tak zapowiada spotkanie z Joanną Oparek: "...Oparek to paradoks. Z jednej strony popularna (dość) powieściopisarka, z drugiej poetka trudna, bezkompromisowa, narażająca czytelnika na liczne dyskomforty i niebylejakie tekstowe wyzwania. Autorka bardzo osobistej liryki miłosnej i erotycznej, ale też twórczyni zaangażowana, doskonale zorientowana w zawiłościach polityki, ekonomii i zarządzania "zasobami ludzkimi". Niegdysiejsza "lwica biznesu", obecnie prekariuszka realizująca niedochodowe projekty artystyczne. Środowemu spotkaniu z tą jakże bogatą i niejednoznaczną osobowością towarzyszyć będzie światowa premiera jej najnowszego tomiku "Mocne skóry, białe płótna", proszę więc przygotować się zarówno duchowo, jak i finansowo na zakup tej doskonałej książki, której nieobecność w warszawskich księgarniach jest niestety niemal stuprocentowopewna".
29 stycznia, godzina 18.00; Joanna Oparek
POLSKI KLUB GÓRSKI

Polskie Andy - pięć  lat eksploracji....  prelekcja podróżnicza dr Wojciecha Lewandowskiego z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, geografa (geoekologa), znawcę Andów i Ameryki Południowej. Opowieść o pięciu wyprawach w Andy zorganizowanych w latach 2005 -2013 śladami polskich pionierskich ekspedycji górskich z lat 30. XX wieku, o magicznej więzi z chłopakami z tamtych lat i marzeniach, które się spełniają.  Każda z wypraw była przygodą na najwyższych szczytach Ameryki Południowej. Ich bohaterami byli uczestnicy wypraw i góry Aconcagua, Mercedario, Cerro Ramada, Ojos de Salado, Tres Cruses oraz inne piękne i dumne szczyty, które na początku były wyzwaniem, a potem stały się miłością życia. Jest to też opowieść o ogromnej fascynacji Andami, nieokiełznanymi górami, gdzie hula dziki wiatr viento blanco, na powietrznych prądach szybują kondory, a po zboczach wędrują stada wigoni i gwanaco. I w końcu to historia przyjaźni, radości odkrywania i wędrówki przez pustynie i penitenty, wędrówki w stronę gór.
Autorem zdjęć jest Andrzej Piątek. Zobaczymy też film "Polskie Andy".

14 stycznia, godzina 17.30; Polskie Andy - pięć  lat eksploracji
POLSKI KLUB GÓRSKI


Zapraszamy 10 grudnia o godzinie 17.30 na spotkanie współorganizowane z Polskim Klubem Górskim w "Piwnicy pod Regałami".
Bedzie to: Prelekcja Zbigniewa Struckiego "Podniesiona żelazna kurtyna. Znad Łaby do Słowenii".

10 grudnia, godzina 17.30; Podniesiona żelazna kurtyna. Znad Łaby do Słowenii
ZIEMIOLUBNI


5 grudnia, godzina 18.00 "Otwarte spotkanie Ziemiolubnych" i pokaz filmu "Kondor i orzeł" (USA, 2019, 79 min), reż. Sophie Guerra, Clement Guerra, z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych  NEIFF w Krakowie.
O filmie: Koncerny energetyczne planują potrojenie wydobycia ropy naftowej z piasków bitumicznych w Kanadzie. Jeżeli przedsięwzięcie dojdzie do skutku, będzie to oznaczać dewastację środowiska naturalnego na ogromną skalę. "Kondor i orzeł" pokazuje proces powstawania ruchu na rzecz sprawiedliwości ekologicznej i ogromną rolę kobiet w tym działaniu.


05 grudnia, godzina 18.00; Kondor i orzeł
PIWNICA POETÓW

W środę 27 listopada o godzinie 18.00 w "Piwnicy pod Regałami", odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Piwnica Poetów", które poprowadzi Adam Wiedemann. Gościem będzie Bianka Rolando.


27 listopada, godzina 18.00; Bianka Rolando
POLSKI KLUB GÓRSKI

Zapraszamy na prelekcję Janusza Świdrowskiego "Od jeziora do jeziora - trekking w indyjskim Kaszmirze".
Dolina kaszmirska od bardzo dawna słynie ze swej bogatej wielobarwnej roślinności, łagodnego klimatu i pięknych mieszkańców, w olbrzymiej większości będących muzułmanami. Autor uprawiał tam trekking przez trzy lata, zanim zgromadził odpowiednią grupę chętnych. Był to podwójnie szczególny wyjazd: po pierwsze dlatego, że bardzo rzadko docierający tam monsun w roku wyprawy zagościł na dobre, co poważnie zmieniło trekkingowe doznania, a po drugie, że następnego dnia po wyjeździe grupy, Kaszmir został przez centralne władze indyjskie dosłownie odcięty od świata...26 listopada, godzina 17.30; Od jeziora do jeziora - trekking w indyjskim Kaszmirze
WARSZAWA LITERACKA

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Warszawa literacka". O "Warszawskich pisarzach od podszewki cz. 2" opowie Piotr Łopuszański - pisarz, dziennikarz. Spotkanie odbędzie się 21 listopada o godzinie 18.00 w Piwnicy pod Regałami przy ul. Świętojańskiej 5.


21 listopada, godzina 18.00; Warszawscy pisarze od podszewki cz.2.
ZIEMIOLUBNI

Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie Ziemiolubnych. Bedzie to pokaz filmu i dyskusja w dniu 14 listopada 2019 r. o godz 18.00 w "Piwnicy pod Regałami". Film "Zagrożenia mórz północnych" w reżyserii Jacques Loeuille'a.
Na dnie Morza Bałtyckiego i Północnego zalegają prawie 3 miliardy ton broni chemicznej i konwencjonalnej. Ci milczący świadkowie obu wojen światowych stanowią prawdziwe zagrożenie dla środowiska. W jaki sposób i dlaczego ten arsenał znalazł się w morzu? Czy to ogromne skażenie jest jeszcze odwracalne? Reżyser zabiera nas kolejno: w cieśninę Skarregak, na Bornholm, Morze Północne, południowe wybrzeża Anglii, do Knokke Heist, Holandii i Danii. Nurkuje by zobaczyć, dać świadectwo i walczyć w obronie morza.14 listopada, godzina 18.00; Zagrożenia mórz północnychPOLSKI KLUB GÓRSKI
Hunza: kraina ludzi szczęśliwych:
Relacja z wyprawy w lipcu 2019 r. w góry Karakorum do przepięknej doliny Hunzy. Dolina znajduje się w części Kaszmiru administrowanej przez Pakistan, która od 1947 r. jest przedmiotem sporu Pakistanu z Indiami (Terytoria Północne). Obecnie zagrożenie terrorystyczne znacznie zmalało, więc dojazd Karakorum Highway z Islamabadu do stolicy Hunzy, Karimabadu, dostarcza na szczęście tylko silnych wrażeń wizualnych. W Karimabadzie są dwa forty, w których szukano śladów Grąbczewskiego z jego misji do chanatu Kandżut. Mozna podziwiać z różnych stron wysokie szczyty Karakorum stromo piętrzące się nad Hunzą. Największe wrażenie robi prawie ośmiotysięczna góra Rakaposhi. Czas spędzony w dolinie Shimshal, na wędrówce aż za Przełęcz Shimshal do osady Shuvert, gdzie mieszkańcy wioski Shimshal spędzają lato wypasając jaki, owce i kozy na wysokogórskich pastwiskach, był pełen wrażeń. Trudno sobie wyobrazić jak tam docierają ze zwierzętami, gdyż dojście z wioski do Shuvert jest niebezpieczne - ścieżka trawersuje stromymi zboczami wysoko nad rzeką el- Pamir, pnąc się to w górę, to w dół. Mieszkańcy doliny Shimshal, mimo niezwykle trudnych warunków życia, cieszą się dobrym zdrowiem i długowiecznością. Są pogodni, życzliwi i serdecznie przyjmują turystów, których do Hunzy dociera niewielu.

12 listopada, godzina 17.30; Hunza, kraina ludzi szczęśliwych
PIWNICA POETÓW

W środę 30 października o godzinie 18.00 w "Piwnicy pod Regałami", odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Piwnica Poetów", które poprowadzi Adam Wiedemann. Gościem będzie Xawery Stańczyk.


30 października, godzina 18.00; Xawery Stańczyk

WARSZAWA LITERACKA

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Warszawa literacka". O "Warszawskich pisarzach od podszewki" opowie Piotr Łopuszański - pisarz, dziennikarz. Spotkanie odbędzie się 24 października o godzinie 18.00 w Piwnicy pod Regałami przy ul. Świętojańskiej 5.


24 października, godzina 18.00; Warszawscy pisarze od podszewki
POLSKI KLUB GÓRSKI


We wtorek 8 października o godzinie 17.30, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Polski Klub Górski, zapraszają na prelekcję Jacka Wasiłowskiego pt.: "Wyprawa po północnej Norwegii i Szwecji".
8 października, godzina 17.30; Wyprawa po północnej Norwegii i Szwecji
WARSZAWA LITERACKA


Zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu "Warszawa literacka", pt.: "O Bolesławie Leśmianie: warszawiaku, poecie i marzycielu" - opowie Piotr Łopuszański -  pisarz, dziennikarz, specjalista jego twórczości.
26 września, godzina 18.00; O Bolesławie  Leśmianie: warszawiaku, poecie i marzycielu
PIWNICA POETÓW


25 września, godzina 18.00; Rafał Rutkowski
JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE

Podczas kolejnego już spotkania z cyklu "Jak przygoda, to tylko w Warszawie", Karolina Głowacka opowie o najsłynniejszych restauracjach przedwojennej Warszawy. Autorka to przewodnik warszawski, dziennikarka współpracująca z miesięcznikiem "Skarpa Warszawska" oraz autorka książek o Warszawie: "Echa dawnej Warszawy. Praga" oraz "Echa dawnej Warszawy. W kotle smaków".
Zapraszamy do "Piwnicy pod Regałami".

13 czerwca, godzina 18.00; Najsłynniejsze restauracje przedwojennej Warszawy
POLSKI KLUB GÓRSKI

92% ludności w Chińskiej Republice Ludowej stanowią Chińczycy Han. Oprócz nich w Chinach zamieszkuje 55 oficjalnie uznawanych mniejszości narodowych.
"Opowiem o kilku z nich, tych z którymi zetknęłam się podczas górskich eskapad. Nie będę mówić o Tybetańczykach i Tybecie, ale o mniej znanych grupach etnicznych zamieszkujących różne rejony górskie. Opowiem o trzech rejonach. O Górach Kaszgarskich w Xinjangu i napotkanych tam Ujgurach i Kirgizach. O malowniczych górach Zhangjiajie w prowincji Hunan, w których nakręcony był film "Avatar". Grupa etniczna Tujia zamieszkuje tam trudno dostępny masyw Wuling Shan. Opowiem o południowo chińskiej wyspie Hainan i porośniętych tropikalnym lasem górach Limuling Shan. W góry te wyparta została rdzenna ludność należąca do grupy etnicznej Li oraz ludność Miao, która przybyła na wyspę z kontynentu w czasach historycznych".
Zapraszamy na prelekcję "Chiny. Wędrówki w górskich krainach mniejszości etnicznych", którą wygłosi Anna Okopińska, wspaniała himalaistka, która m.in. w 1975 r. zdobyła Gasherbrum II (8035 m n.p.m.), bijąc polski kobiecy rekord wysokości.


11 czerwca, godzina 17.30; Chiny. Wędrówki w górskich krainach mniejszości etnicznych
ZIEMIOLUBNI

Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie "Ziemiolubnych", podczas którego zaprezentowany zostanie film "Las" ("Forest"), w reżyserii Agathy Jackson.

W 2016 r. polski rząd zatwierdził znaczny, bo prawie trzykrotny, wzrost operacji pozyskiwania drewna w Puszczy Białowieskiej, jedynego w Polsce dziedzictwa naturalnego UNESCO i ostatniego pozostałego lasu pierwotnego na nizinie europejskiej. Minister Środowiska przytoczył jako uzasadnienie różne usprawiedliwienia. Decyzja ta doprowadziła do wielu napięć społeczno-politycznych. LAS jest dokumentem zgłębiającym konflikt, u którego podstaw leży wycinka lasów Puszczy Białowieskiej, o jej
konsekwencjach i perspektywach rozwiązania. Film dokumentuje także odważne i wpływowe działania podejmowane przez aktywistów z całej Polski oraz zagranicy w celu ocalenia puszczy.


06 czerwca, godzina 18.00; Las
PIWNICA POETÓW


29 maja, godzina 18.00; Katarzyna Michalczak
JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE


16 maja, godzina 18.00; Nogi, nogi roztańczone
POLSKI KLUB GÓRSKI

Dolomity fascynowały Autora już od pierwszego przejazdu autobusem w drodze do Wenecji w 1974 roku swoimi ostrymi graniami gwałtownie piętrzącymi się z rozległych soczyście zielonych łąk ku lazurowi nieba oraz niesamowitymi formami skalnymi. Ale do 2018 roku wciąż jakoś ustępowały bardziej egzotycznym górom - mimo wielokrotnych pobytów we Włoszech. W Polsce Dolomity są znane głównie narciarzom, bo w tym kierunku włoski region Górnej Adygi (czyli Południowego Tyrolu) postanowił się rozwijać po uzyskaniu znacznej autonomii w latach 70-tych XX wieku i ostatecznym ograniczeniu aktów terrorystycznych. Ale latem-jesienią są jeszcze bardziej interesujące właśnie dzięki swojej nieprawdopodobnej różnorodności form skalnych, olbrzymiej liczbie dostępnych tras o rozmaitym stopniu trudności (od rodzinno-spacerowych po prawdziwie wspinaczkowe ferraty) i względnie małym zatłoczeniu, a przy tym bardzo bogatej infrastrukturze turystycznej.


14 maja, godzina 17.30; Dolomity - wędrówki wokół Val di Fassa
ZIEMIOLUBNI

Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie "Ziemiolubnych", podczas którego zaprezentowany zostanie film "Alaotra - zagrożone skarby Madagaskaru", w reżyserii Julia Dordel i Guido Tölke.
Jest to film o ludziach mieszkających w regionie Alaotra na Madagaskarze oraz o zmianach w ich środowisku społecznym i naturalnym. Jest to również film o Bandro, łagodnym lemurze Alaotra (Hapalemur alaotrensis), który może przetrwać tylko na bagnach wokół jeziora i grozi mu zagłada. To także film o badaniach naukowych: jak poradzić sobie ze złożonymi problemami i uchwycić zmiany.

Spotkanie zostaje odwołane. Przepraszamy.

09 maja, godzina 18.00; Alaotra - zagrożone skarby Madagaskaru
PIWNICA POETÓW

4 spotkanie - jak zwykle w ostatnią środę miesiąca - w "Piwnicy Poetów" poprowadzi Adam Wiedemann, który o Filipie Matwiejczuku mówi, że "...jest dziś jednym z najlepiej radzących sobie z poezją autorów młodego pokolenia...."
Zapraszamy!


24 kwietnia, godzina 18.00; Filip Matwiejczuk
ZIEMIOLUBNI


Zapraszamy na kolejne otwarte spotkanie "Ziemiolubnych", podczas którego wyświetlimy film "Z nurtem życia", reżyseria Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś.

Spotkanie poprowadzi Marcin Kozłowski.

Zobacz, posłuchaj, poczuj, przeżyj. Przyroda jeszcze jest wokół nas. Możemy się w niej zatopić, być jednością. Twórcy: Tomasz Kotaś i Krzysztof Sarapata odsłaniają świat dostrzegalny dopiero, gdy oddamy się uważnej obserwacji i nastroimy do jego odbioru. Pokazują unikalną, delikatną materię tak zależną od mądrości człowieka i tak wrażliwą na jej nieposzanowanie.


11 kwietnia, godzina 18.00; Z nurtem życia
POLSKI KLUB GÓRSKI


Zapraszamy na prelekcję o Izraelu, fascynującym kraju położonym na styku dwóch kontynentów, przy antycznych szlakach handlowych, którego dzieje były kluczowe dla świata. Nic dziwnego, że przyciąga nieprzebrane rzesze turystów i pielgrzymów. O wrażeniach z podróży do: Jerozolimy - świętego miasta trzech religii, Cezarei zbudowanej przez króla Heroda Wielkiego, ostatniej twierdzy krzyżowców w Akce, Autonomii Palestyńskiej, Masady nad Morzem Martwym oraz innych, ciekawych miejsc; opowiedzą Hanna Fronczyk i Artur Dobrowolski. Będzie także o historii, przyrodzie, kulturze, potrawach i mozaice mieszkańców tego regionu.


09 kwietnia, godzina 17.30; Izrael - smaki i smaczki
JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE


04 kwietnia, godzina 18.00; W dawnych kinach i teatrach warszawskich
PIWNICA POETÓW


27 marca, godzina 18.00; Szymon Szwarc


ZIEMIOLUBNI


W cyklu otwartych spotkań Ziemiolubnych zapraszamy na projekcję filmu "Potop" ("Flood") w reżyserii Ohada Milsteina.
Film otrzymał drugą nagrodę w kategorii film dokumentalny długometrażowy podczas New Earth International Film Festival."Woda oznacza życie, a brak wody oznacza śmierć", pisze autor filmu Ohad Milstein.
Poprzez celne, z uwagi na miejsce akcji filmu, nawiązanie do motywu biblijnego potopu, mistycznej relacji Nieba  i Ziemi, autor w przejmujący,budzący niepokój sposób, ukazuje swoich bohaterów, których sytuacja odzwierciedla odwieczną przyczynę  ludzkich konfliktów.
Spotkanie po projekcji poprowadzi Marcin Kozłowski.


21 marca, godzina 18.00; Potop
POLSKI KLUB GÓRSKI


Polski Klub Górski oraz "Piwnica pod Regałami", Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście, m.st. Warszawy zapraszają na relację z wyprawy: "Pierwsze polskie wejście na Himlung 7126 m. w Himalajach".
Jesienią 2018r. odbyła się zakończona sukcesem, pierwsza polska wyprawa na szczyt Himlung, 7126m n.p.m., położony w odizolowanym  rejonie, na północny-zachód od pasma Annapurny, na granicy Nepalu i Tybetu (Chin). O wyprawie opowiedzą: Agnieszka Adamowska, Wojciech Łukasik i Piotrek Juszczak. Autorami zdjęć są: Hanna Myślińska, Piotr Juszczak, Wojtek Łukasik, Agnieszka Adamowska oraz Chhiten Dorjei Sherpa.


12 marca, godzina 17.30; Pierwsze polskie wejście na Himlung 7126 m. w Himalajach
JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE


07 marca, godzina 18.00; Życie codzienne mieszkańców Warszawy w czasach II RP


PIWNICA POETÓW


27 lutego, godzina 18.00; Adam LeszkiewiczZIEMIOLUBNI


Zapraszamy do "Piwnicy pod Regałami", gdzie odbędzie się kolejne spotkanie "Ziemiolubnych", podczas którego wyświetlimy film "W naszych rękach".


21 lutego, godzina 18.00; W naszych rękachPOLSKI KLUB GÓRSKI


W każdy drugi wtorek miesiąca odbywać się będą Otwarte spotkania Polskiego Klubu Górskiego. Podczas najbliższego 12 lutego przedstawiona zostanie ilustrowana autorskimi zdjęciami prelekcja "Wędrówka z Canterbury do Rzymu", oparta jest o przeżycia i doświadczenia Wandy Bukały i Małgorzaty Zdybiewskiej z pieszej pielgrzymki przez Anglię, Francję, Szwajcarię i Włochy historycznym szlakiem noszącym nazwę Via Francigena.


12 lutego, godzina 17.30; Wędrówka z Canterbury do Rzymu
JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE


07 lutego, godzina 18.00; Warszawa w okresie międzywojennym - życie miastaJAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE


Zapraszamy do Piwnicy pod Regałami na nowy cykl wykładów Karoliny Głowackiej pt. "Jak przygoda, to tylko w Warszawie". Prelegentka to  varsavianistka, licencjonowany przewodnik miejski, pasjonatka miasta. Autorka miesięcznika "Skarpa Warszawska" oraz dwóch książek z serii "Echa dawnej Warszawy" - "Praga" i "W kotle smaków".

Zapraszamy raz w miesiącu o godzinie 18.00PIWNICA POETÓW


30 stycznia, godzina 18.00; Krzysztof GrykoPIWNICA POETÓW


Zapraszamy w każdą ostatnią środę miesiąca na spotkanie z poezją. "Piwnica Poetów" to nowy cykl spotkań prowadzonych przez Adama Wiedemanna.ZIEMIOLUBNI


24 stycznia, godzina 18.00; Wojny o smog


Zapraszamy  do "Piwnicy pod Regałami" na projekcję filmu "Wojny o smog" w reżyserii Jonathana L. Ramseya. To pierwsza projekcja w ramach cyklu spotkań "Ziemiolubnych" organizowanych wspólnie z New Earth International Film Festiwal. Moderatorem spotkania będzie Marcin Kozłowski.
ZIEMIOLUBNICzytelnia Naukowa Nr VII zaprasza do "Piwnicy pod Regałami" na cykl pokazów filmów dokumentalnych i dyskusji o ochronie środowiska naturalnego ziemi. Cykl przygotowano wspólnie z New Earth International Film Festiwal.
KRESOWE CZWARTKI


13 grudnia, godzina 18.00; Kresowe Wigilie

Czwarte spotkanie z cyklu. Prelegent Andrzej Łukawski.

(spotkanie nie odbędzie się)ODKRYWAMY AMERYKĘ


6 grudnia, godzina 18.00; Agroekologia na Kubie


To ostatni moment by ratować Ziemię przed katastrofą jaką powoduje człowiek. O tym mówią filmy, które zostały pokazane podczas NEIFF New Earth International Film Festival - festiwalu filmów ekologicznych z całego świata, który odbył się w dniach 15-21 października 2018 roku w Krakowie.
6 grudnia 2018 r, w "Piwnicy pod Regałami" projekcja "Agroekologii na Kubie". Film opowiada o kubańskiej odpowiedzi na kryzys żywnościowy.
 

ODKRYWAMY AMERYKĘ


22  listopada, godzina 18.00; Zapomniani z Amazonii

Film Les Oublies de l'Amazonie - opowiada jak los tysięcy mieszkańców brazylijskiej Amazonii zależny jest od sposobu realizowania Konwencji Klimatycznej (film z polskimi napisami).
Spotkanie poprowadzi Marcin Kozłowski. Gościem specjalnym będzie Juan Walle Dyrektor Festiwalu NEIFF.
NEIFF – New Earth International Film Festival – festiwal filmów ekologicznych z całego świata odbył się w dniach 15-21 października 2018 roku w Krakowie. Była to pierwsza edycja tego festiwalu, podczas której pokazano prawie 80 filmów o tematyce ekologicznej, część z nich w konkursie filmów długometrażowych i krótkometrażowych. Przeglądowi filmów towarzyszyły warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z dbaniem o środowisko, koncert zespołu Motion Trio oraz zaproszonych przez członków zespołu gości, wystawy plastyczne, wykłady. Filmem otwarcia była „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart. Honorowym gospodarzem festiwalu był Meksyk i ambasada tego kraju w Polsce.
Dokładny program NEIFF znajduje się na stronie http://neiff.org/
MIEJSCE PIERWSZE w kategorii film dokumentalny długometrażowy –„ Les Oublies de l'Amazonie” / "The forgotten people of Amazon" - reż. Marie-Martine Buckens) Belgia. Uzasadnienie: Za obnażenie fasadowości niektórych działań “proekologicznych” w skali globalnej w efekcie których interesy potężnych koncernów i grup wpływu  stają się ważniejsze niż efektywna ochrona ekosystemu  i  los lokalnych społeczności oraz za potężny ładunek wiedzy na poruszany temat i wciągającą formę opowieści filmowej.
KRESOWE CZWARTKI


15 listopada, godzina 18.00; A 1 listopada dzieci broniły Lwowa

Trzecie spotkanie z cyklu. Prelegent Andrzej Łukawski.
ODKRYWAMY AMERYKĘ


8 listopada, godzina 18.00; Meksyk w oczekiwaniu na dusze zmarłych

Filmowa opowieść Witolda Jacórzyńskiego o obchodach Święta Zmarłych w Meksyku.

Kolejne spotkanie z cyklu.
ODKRYWAMY AMERYKĘ


Od października w "Piwnicy pod Regałami" rozpoczynamy cykl "Odkrywamy Amerykę". Na cykl składają się wykłady i prezentacje wzbogacone filmami dokumentalnymi związanymi tematycznie z Ameryką.

25 października, godzina 18.00; Naturalnie Meksyk

Spotkania prowadzi Marcin Jacek Kozłowski antropolog, politolog, meksykanista, który spędził w Meksyku siedem lat (dwukrotnie jako stypendysta rządu meksykańskiego). Pan Marcin Kozłowski jest autorem wielu artykułów naukowych oraz współpracował przy realizacji filmów dokumentalnych dotyczących kultury Meksyku.
KRESOWE CZWARTKI

Od września 2018 zapraszamy do Piwnicy pod Regałami na nowy cykl Kresowe czwartki.


13 września, godzina 18.00; Z dziejów Flotylli Pińskiej.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Mińko.


18 października, godzina 18.00; Wilno. Polacy Wileńszczyzny w sowieckiej rzeczywistości.

(spotkanie nie odbędzie się)


ODKRYWAMY AMERYKĘ: PROLOG

Już 5 kwietnia 2018 w Piwnicy pod Regałami odbędzie się pierwsze z cyklu 5 spotkań „Odkrywamy Amerykę: Prolog”. Na cykl złożą się wykłady i prezentacje wzbogacone filmami dokumentalnymi związanymi tematycznie z Ameryką. Będzie to zaproszenie do stworzenia interdyscyplinarnej grupy, która interesuje się tą częścią świata. Spotkania poprowadzi Marcin Jacek Kozłowski antropolog, politolog, meksykanista. W Meksyku spędził siedem lat (dwukrotnie stypendysta rządu meksykańskiego). Napisał wiele artykułów naukowych i współpracował w realizacji filmów dokumentalnych dotyczących kultury Meksyku.

5 kwietnia, godzina 18.00; Współcześni Majowie.
Film: Dziedzictwo Majów (29 minut - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Anna Sieradzka-Kubacka)
Zobrazujemy życie współczesnych Majów na przykładzie rodziny Pasinsa, która boryka się z problemami z państwową służbą zdrowia oraz innymi bolączkami dnia codziennego. Dowiemy się ile pozostało z tradycji i świetności ich przodków.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=SFHhE8bfHSQ

19 kwietnia, godzina 18.00; Maximon - gwatemalski kult.
Film: Wyprawa do Gwatemali (28 minut - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Anna Sieradzka-Kubacka)
Gwatemalski kult San Simona/Maximona stanowi bardzo ciekawy przejaw religijności współczesnych Majów, jak również Metysów zamieszkujących Gwatemalę. Promieniuje on na kraje ościenne, jak również dzięki migrantom trafia do Stanów Zjednoczonych. Co to za kult? Jakie są jego korzenie?
trailer: https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=KCXCEWysPXE

10 maja, godzina 18.00; - Mazatekowie - halucynogeny w kulturze.
Film: Mazateccy Szamani (33 minuty - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Barbara Mazurek)
W Oaxace zamieszkiwanej przez Indian Mazatek do dziś stosuje się w kuracji środki halucynogenne. Poznamy metody lecznicze Don Pancha - szamana leczącego ziołami w tym szałwią wieszczą, zamieszkującego teren nizinny oraz krewnych słynnej Marii Sabiny - szamanki z terenów wyżynnych stanu.

24 maja, godzina 18.00; Grotowski w Meksyku – 1.
Film: Nie zatrzymujcie się (39 minuty - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Barbara Mazurek)

Film opowiada historię pierwszej roboczej wizyty Grotowskiego w Meksyku, kiedy to osoby skupione wokół TIT zabrały go do Sierra Huichola.

7 czerwca, godzina 18.00; Grotowski w Meksyku – 2.
Film: Amecameca (45 minuty - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Barbara Mazurek)
W 1985 roku Jerzy Grotowski poprowadził dziesięciodniowy warsztat w okolicy miejscowości Amecameca u podnóża wulkanów w centralnym Meksyku. Dlaczego wybrał to miejsce? Jaki był cel warsztatu? Kto wziął w nim udział?
PIWNICA POD REGAŁAMI zaprasza na spotkanie z Łukaszem Tulejem pt. "Zespołowość w sztuce przetrwania".
Będzie to pierwsza prelekcja z cyklu "Przyroda i przygoda", motywującego do poszerzania wiedzy o przyrodzie i jej wpływie na nasze samopoczucie.

Na przykładzie wypraw i zdarzeń losowych będzie można posłuchać jak trudno jest przetrwać jednostce w sytuacjach kryzysowych i dlaczego przetrwanie ściśle wiążę się ze współpracą i pracą zespołową.

ŁUKASZ TULEJ to ciekawy świata, podróżnik, pasjonat i przyrodnik.
Przemierzył rowerem pustynie Jordanii, konno przemierzył góry Mongolii.
Jest zwolennikiem nauki przez doświadczenie, jako najskuteczniejszego sposobu przyswajania wiedzy. Podróżuje, badając różne strefy klimatyczne, w poszukiwaniu odpowiedzi na to, jak zaadaptować się do panujących warunków, nie posiadając żadnego sprzętu i wyposażenia. Praktyk komentator wydarzeń nt. sztuki przetrwania w warunkach ekstremalnych w programach informacyjnych TVP, Polsat, TVN. Prowadzący program "Naturalnie Polska" dla Planete+

Instruktor surwiwalu(PAS), płetwonurek(CMAS), absolwent szkoleń ratownictwa w warunkach ekstremalnych (OFA), członek Warszawskiego Klubu Field Target (WKFT), oraz Stowarzyszenia Pneumatycznego Strzelectwa
Terenowego (PFTA), Instruktor sportu (UE) samoobrony i sportów walki (PAS).