<< >>
Strona główna > Spotkania
SpotkaniaPIWNICA POETÓW


27 marca, godzina 18.00; Szymon Szwarc


ZIEMIOLUBNI


W cyklu otwartych spotkań Ziemiolubnych zapraszamy na projekcję filmu "Potop" ("Flood") w reżyserii Ohada Milsteina.
Film otrzymał drugą nagrodę w kategorii film dokumentalny długometrażowy podczas New Earth International Film Festival."Woda oznacza życie, a brak wody oznacza śmierć", pisze autor filmu Ohad Milstein.
Poprzez celne, z uwagi na miejsce akcji filmu, nawiązanie do motywu biblijnego potopu, mistycznej relacji Nieba  i Ziemi, autor w przejmujący,budzący niepokój sposób, ukazuje swoich bohaterów, których sytuacja odzwierciedla odwieczną przyczynę  ludzkich konfliktów.
Spotkanie po projekcji poprowadzi Marcin Kozłowski.

21 marca, godzina 18.00; Potop
POLSKI KLUB GÓRSKI


Polski Klub Górski oraz "Piwnica pod Regałami", Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście, m.st. Warszawy zapraszają na relację z wyprawy: "Pierwsze polskie wejście na Himlung 7126 m. w Himalajach".
Jesienią 2018r. odbyła się zakończona sukcesem, pierwsza polska wyprawa na szczyt Himlung, 7126m n.p.m., położony w odizolowanym  rejonie, na północny-zachód od pasma Annapurny, na granicy Nepalu i Tybetu (Chin). O wyprawie opowiedzą: Agnieszka Adamowska, Wojciech Łukasik i Piotrek Juszczak. Autorami zdjęć są: Hanna Myślińska, Piotr Juszczak, Wojtek Łukasik, Agnieszka Adamowska oraz Chhiten Dorjei Sherpa.


12 marca, godzina 17.30; Pierwsze polskie wejście na Himlung 7126 m. w Himalajach
JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE


07 marca, godzina 18.00; Życie codzienne mieszkańców Warszawy w czasach II RP


PIWNICA POETÓW


27 lutego, godzina 18.00; Adam LeszkiewiczZIEMIOLUBNI


Zapraszamy do "Piwnicy pod Regałami", gdzie odbędzie się kolejne spotkanie "Ziemiolubnych", podczas którego wyświetlimy film "W naszych rękach".


21 lutego, godzina 18.00; W naszych rękachPOLSKI KLUB GÓRSKI


W każdy drugi wtorek miesiąca odbywać się będą Otwarte spotkania Polskiego Klubu Górskiego. Podczas najbliższego 12 lutego przedstawiona zostanie ilustrowana autorskimi zdjęciami prelekcja "Wędrówka z Canterbury do Rzymu", oparta jest o przeżycia i doświadczenia Wandy Bukały i Małgorzaty Zdybiewskiej z pieszej pielgrzymki przez Anglię, Francję, Szwajcarię i Włochy historycznym szlakiem noszącym nazwę Via Francigena.


12 lutego, godzina 17.30; Wędrówka z Canterbury do Rzymu
JAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE


07 lutego, godzina 18.00; Warszawa w okresie międzywojennym - życie miastaJAK PRZYGODA, TO TYLKO W WARSZAWIE


Zapraszamy do Piwnicy pod Regałami na nowy cykl wykładów Karoliny Głowackiej pt. "Jak przygoda, to tylko w Warszawie". Prelegentka to  varsavianistka, licencjonowany przewodnik miejski, pasjonatka miasta. Autorka miesięcznika "Skarpa Warszawska" oraz dwóch książek z serii "Echa dawnej Warszawy" - "Praga" i "W kotle smaków".

Zapraszamy raz w miesiącu o godzinie 18.00PIWNICA POETÓW


30 stycznia, godzina 18.00; Krzysztof GrykoPIWNICA POETÓW


Zapraszamy w każdą ostatnią środę miesiąca na spotkanie z poezją. Piwnica Poetów to nowy cykl spotkań prowadzonych przez Adama Wiedemanna.ZIEMIOLUBNI


24 stycznia, godzina 18.00; Wojny o smog


Zapraszamy  do "Piwnicy pod Regałami" na projekcję filmu "Wojny o smog" w reżyserii Jonathana L. Ramseya. To pierwsza projekcja w ramach cyklu spotkań "Ziemiolubnych" organizowanych wspólnie z New Earth International Film Festiwal. Moderatorem spotkania będzie Marcin Kozłowski.
ZIEMIOLUBNICzytelnia Naukowa Nr VII zaprasza do "Piwnicy pod Regałami" na cykl pokazów filmów dokumentalnych i dyskusji o ochronie środowiska naturalnego ziemi. Cykl przygotowano wspólnie z New Earth International Film Festiwal.
KRESOWE CZWARTKI


13 grudnia, godzina 18.00; Kresowe Wigilie

Czwarte spotkanie z cyklu. Prelegent Andrzej Łukawski.

(spotkanie nie odbędzie się)ODKRYWAMY AMERYKĘ


6 grudnia, godzina 18.00; Agroekologia na Kubie


To ostatni moment by ratować Ziemię przed katastrofą jaką powoduje człowiek. O tym mówią filmy, które zostały pokazane podczas NEIFF New Earth International Film Festival - festiwalu filmów ekologicznych z całego świata, który odbył się w dniach 15-21 października 2018 roku w Krakowie.
6 grudnia 2018 r, w "Piwnicy pod Regałami" projekcja "Agroekologii na Kubie". Film opowiada o kubańskiej odpowiedzi na kryzys żywnościowy.
 

ODKRYWAMY AMERYKĘ


22  listopada, godzina 18.00; Zapomniani z Amazonii

Film Les Oublies de l'Amazonie - opowiada jak los tysięcy mieszkańców brazylijskiej Amazonii zależny jest od sposobu realizowania Konwencji Klimatycznej (film z polskimi napisami).
Spotkanie poprowadzi Marcin Kozłowski. Gościem specjalnym będzie Juan Walle Dyrektor Festiwalu NEIFF.
NEIFF – New Earth International Film Festival – festiwal filmów ekologicznych z całego świata odbył się w dniach 15-21 października 2018 roku w Krakowie. Była to pierwsza edycja tego festiwalu, podczas której pokazano prawie 80 filmów o tematyce ekologicznej, część z nich w konkursie filmów długometrażowych i krótkometrażowych. Przeglądowi filmów towarzyszyły warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych związane z dbaniem o środowisko, koncert zespołu Motion Trio oraz zaproszonych przez członków zespołu gości, wystawy plastyczne, wykłady. Filmem otwarcia była „Klątwa obfitości” w reżyserii Ewy Ewart. Honorowym gospodarzem festiwalu był Meksyk i ambasada tego kraju w Polsce.
Dokładny program NEIFF znajduje się na stronie http://neiff.org/
MIEJSCE PIERWSZE w kategorii film dokumentalny długometrażowy –„ Les Oublies de l'Amazonie” / "The forgotten people of Amazon" - reż. Marie-Martine Buckens) Belgia. Uzasadnienie: Za obnażenie fasadowości niektórych działań “proekologicznych” w skali globalnej w efekcie których interesy potężnych koncernów i grup wpływu  stają się ważniejsze niż efektywna ochrona ekosystemu  i  los lokalnych społeczności oraz za potężny ładunek wiedzy na poruszany temat i wciągającą formę opowieści filmowej.
KRESOWE CZWARTKI


15 listopada, godzina 18.00; A 1 listopada dzieci broniły Lwowa

Trzecie spotkanie z cyklu. Prelegent Andrzej Łukawski.
ODKRYWAMY AMERYKĘ


8 listopada, godzina 18.00; Meksyk w oczekiwaniu na dusze zmarłych

Filmowa opowieść Witolda Jacórzyńskiego o obchodach Święta Zmarłych w Meksyku.

Kolejne spotkanie z cyklu.
ODKRYWAMY AMERYKĘ


Od października w "Piwnicy pod Regałami" rozpoczynamy cykl "Odkrywamy Amerykę". Na cykl składają się wykłady i prezentacje wzbogacone filmami dokumentalnymi związanymi tematycznie z Ameryką.

25 października, godzina 18.00; Naturalnie Meksyk

Spotkania prowadzi Marcin Jacek Kozłowski antropolog, politolog, meksykanista, który spędził w Meksyku siedem lat (dwukrotnie jako stypendysta rządu meksykańskiego). Pan Marcin Kozłowski jest autorem wielu artykułów naukowych oraz współpracował przy realizacji filmów dokumentalnych dotyczących kultury Meksyku.
KRESOWE CZWARTKI

Od września 2018 zapraszamy do Piwnicy pod Regałami na nowy cykl Kresowe czwartki.


13 września, godzina 18.00; Z dziejów Flotylli Pińskiej.

Spotkanie poprowadzi Tomasz Mińko.


18 października, godzina 18.00; Wilno. Polacy Wileńszczyzny w sowieckiej rzeczywistości.

(spotkanie nie odbędzie się)


ODKRYWAMY AMERYKĘ: PROLOG

Już 5 kwietnia 2018 w Piwnicy pod Regałami odbędzie się pierwsze z cyklu 5 spotkań „Odkrywamy Amerykę: Prolog”. Na cykl złożą się wykłady i prezentacje wzbogacone filmami dokumentalnymi związanymi tematycznie z Ameryką. Będzie to zaproszenie do stworzenia interdyscyplinarnej grupy, która interesuje się tą częścią świata. Spotkania poprowadzi Marcin Jacek Kozłowski antropolog, politolog, meksykanista. W Meksyku spędził siedem lat (dwukrotnie stypendysta rządu meksykańskiego). Napisał wiele artykułów naukowych i współpracował w realizacji filmów dokumentalnych dotyczących kultury Meksyku.

5 kwietnia, godzina 18.00; Współcześni Majowie.
Film: Dziedzictwo Majów (29 minut - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Anna Sieradzka-Kubacka)
Zobrazujemy życie współczesnych Majów na przykładzie rodziny Pasinsa, która boryka się z problemami z państwową służbą zdrowia oraz innymi bolączkami dnia codziennego. Dowiemy się ile pozostało z tradycji i świetności ich przodków.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=SFHhE8bfHSQ

19 kwietnia, godzina 18.00; Maximon - gwatemalski kult.
Film: Wyprawa do Gwatemali (28 minut - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Anna Sieradzka-Kubacka)
Gwatemalski kult San Simona/Maximona stanowi bardzo ciekawy przejaw religijności współczesnych Majów, jak również Metysów zamieszkujących Gwatemalę. Promieniuje on na kraje ościenne, jak również dzięki migrantom trafia do Stanów Zjednoczonych. Co to za kult? Jakie są jego korzenie?
trailer: https://www.youtube.com/watch?time_continue=71&v=KCXCEWysPXE

10 maja, godzina 18.00; - Mazatekowie - halucynogeny w kulturze.
Film: Mazateccy Szamani (33 minuty - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Barbara Mazurek)
W Oaxace zamieszkiwanej przez Indian Mazatek do dziś stosuje się w kuracji środki halucynogenne. Poznamy metody lecznicze Don Pancha - szamana leczącego ziołami w tym szałwią wieszczą, zamieszkującego teren nizinny oraz krewnych słynnej Marii Sabiny - szamanki z terenów wyżynnych stanu.

24 maja, godzina 18.00; Grotowski w Meksyku – 1.
Film: Nie zatrzymujcie się (39 minuty - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Barbara Mazurek)

Film opowiada historię pierwszej roboczej wizyty Grotowskiego w Meksyku, kiedy to osoby skupione wokół TIT zabrały go do Sierra Huichola.

7 czerwca, godzina 18.00; Grotowski w Meksyku – 2.
Film: Amecameca (45 minuty - reż. Małgorzata Szyszka, aut. zdjęć Artur Sochan, montaż Barbara Mazurek)
W 1985 roku Jerzy Grotowski poprowadził dziesięciodniowy warsztat w okolicy miejscowości Amecameca u podnóża wulkanów w centralnym Meksyku. Dlaczego wybrał to miejsce? Jaki był cel warsztatu? Kto wziął w nim udział?
PIWNICA POD REGAŁAMI zaprasza na spotkanie z Łukaszem Tulejem pt. "Zespołowość w sztuce przetrwania".
Będzie to pierwsza prelekcja z cyklu "Przyroda i przygoda", motywującego do poszerzania wiedzy o przyrodzie i jej wpływie na nasze samopoczucie.

Na przykładzie wypraw i zdarzeń losowych będzie można posłuchać jak trudno jest przetrwać jednostce w sytuacjach kryzysowych i dlaczego przetrwanie ściśle wiążę się ze współpracą i pracą zespołową.

ŁUKASZ TULEJ to ciekawy świata, podróżnik, pasjonat i przyrodnik.
Przemierzył rowerem pustynie Jordanii, konno przemierzył góry Mongolii.
Jest zwolennikiem nauki przez doświadczenie, jako najskuteczniejszego sposobu przyswajania wiedzy. Podróżuje, badając różne strefy klimatyczne, w poszukiwaniu odpowiedzi na to, jak zaadaptować się do panujących warunków, nie posiadając żadnego sprzętu i wyposażenia. Praktyk komentator wydarzeń nt. sztuki przetrwania w warunkach ekstremalnych w programach informacyjnych TVP, Polsat, TVN. Prowadzący program "Naturalnie Polska" dla Planete+

Instruktor surwiwalu(PAS), płetwonurek(CMAS), absolwent szkoleń ratownictwa w warunkach ekstremalnych (OFA), członek Warszawskiego Klubu Field Target (WKFT), oraz Stowarzyszenia Pneumatycznego Strzelectwa
Terenowego (PFTA), Instruktor sportu (UE) samoobrony i sportów walki (PAS).