<< >>
Strona główna > Polecamy > Archiwum 2018 > Adam Wajrak – Wielka Księga prawdziwych Tropicieli
Adam Wajrak – Wielka Księga prawdziwych Tropicieli

Z Adamem Wajrakiem nudzić się nie można. Wielka księga prawdziwych tropicieli to kultowe przewodniki prawdziwych tropicieli wydane w jednym zbiorczym tomie – uaktualnione i zilustrowane zdjęciami autora. To znakomity poradnik dotyczący tego, jak zachowywać się w kontakcie ze zwierzętami. Wajrak tłumaczy, kiedy i z jakich powodów nie należy niepokoić obserwowanych gatunków, podpowiada, jak unikać ryzyka i nie narażać zwierzęcia na stres, a siebie na utratę obiektu do podglądania. Zniechęca do schodzenia z górskich szlaków, doskonale to argumentując reakcjami zwierząt. Otrzymujemy też szereg przydatnych porad do zrealizowania niemal od razu. Adam Wajrak podpowiada między innymi, jak ubrać się do tropienia zwierząt (i jak się maskować w terenie: nie zawsze „łaty maskujące” się sprawdzą; trudności występują też przy okazji przegrzewania lub wychłodzenia organizmu), jak przygotować swoją czatownię, aby móc obserwować interesujące nas obiekty nawet cały dzień, ale i... jak naśladować odgłosy zwierząt, aby przywabić je do siebie. Opowiada też o zwyczajach różnych gatunków i o zmianach w przyrodzie wiążących się ze zmieniającymi się porami roku i klimatem. Dowiadujemy się, gdzie najczęściej możemy spotkać wybrane zwierzę i jak niezwykle trudno tropi się niektóre gatunki, których i jemu nie udało się jeszcze podpatrzeć. Zwraca uwagę na detale przydatne zwłaszcza przy robieniu zdjęć. Podpowiada jak zabrać się do fotografowania, a nie płoszyć przy tym i nie denerwować zwierząt oraz nie narażać się na ich ataki. Opowiada o barwach maskujących jakie wykorzystują zwierzęta oraz o sposobach rodziców na odciąganie człowieka od młodych. Wyjaśnia, kiedy wolno zaopiekować się opuszczonym zwierzęciem (i jakim służbom zgłosić fakt jego znalezienia), a kiedy zwierzę po prostu czeka na rodziców i wcale nie jest osierocone. Trzeba je wówczas zostawić w spokoju, żeby rodzice nie bali się wrócić do swojego dziecka.

Adam Wajrak dzieli się swoimi doświadczeniami. Niekiedy to przygody rodem z horroru, innym razem bardzo zabawne historie. I jak zwykle u Wajraka nie zabraknie humoru i żartobliwego komentowania rzeczywistości.

„Po diabła nam egzotyczne dżungle i sawanny, skoro mamy takie skarby – dziwi się Adam Wajrak i zabiera nas w Polskę – do lasów, na łąki i bagna, nad rzeki, stawy i rykowiska, w góry i do Puszczy Białowieskiej.
Chcesz zostać prawdziwym tropicielem? Dołącz do Adama Wajraka i przeżyj niezapomniane przygody!”