<< >>
Strona główna > Polecamy > Archiwum 2018 > Tomasz Samojlik – Ambaras
Tomasz Samojlik – Ambaras

Ambaras, choć napisany jest w konwencji bajki, wiele mówi o prawdziwym życiu wilków i o roli, jaką ten gatunek pełni w przyrodzie. Relacje między człowiekiem, a tym wspaniałym i niezależnym drapieżnikiem, żyjącym współcześnie na Ziemi, bywają bardzo trudne.

Czy chcemy tego, czy nie, w stosunku do niektórych zwierząt w naszych głowach zalegają kulturowe stereotypy, przekonania i emocje, narzucone niejako z góry. Nieaktualne, niesprawiedliwe, krzywdzące, a jednak towarzyszą nam one od wieków i nadal są mocno zakorzenione w umysłach ludzi.

Klasyczne baśnie z Czerwonym Kapturkiem na czele sprawiły, że całe pokolenia wyrastały w przekonaniu o wrodzonej złej naturze wilków. Jednak wilki, jak wszystkie zwierzęta, nie są ani dobre, ani złe, za to odgrywają bardzo istotną rolę w naturze.

Wilk cieszy się kiepską reputacją, co wynika bardziej z niewiedzy człowieka niż realnego zagrożenia. Ale całe wieki oczerniania go, zrobiły swoje. Wilk stał się negatywnym bohaterem niezliczonych opowieści. Zwykle nosi piętno złego, krwiożerczego, demonicznego i budzi obawę, lęk oraz wrogość.

Odwrócenie utartych, zakorzenionych głęboko w świadomości zbiorowej stereotypów, to rzecz niezwykle trudna. Tego wyzwania podjął się Tomasz Samojlik.

Ambaras to ciepła, zabawna i mądra opowieść o małym wilczku i jego wielopokoleniowej rodzinie. Poznajemy ich zwyczaje i rytuały, a także dostrzegamy jak wielkie jest wśród wilków przywiązanie i poświęcenie dla innych członków wilczej watahy. Śledzimy ich zmagania w codziennym pokonywaniu trudności i przeszkód. Tytułowy Ambaras zdecydowanie różni się od braci, nie zdradzę czym, odsyłam do książki.

Po przeczytaniu opowieści wilk staje się nam bliski, bo poznajemy jego prawdziwą naturę, jakże daleką od bajek o „złych wilkach”. Zły nie jest wilk, ale ludzkie traktowanie tego wspaniałego zwierzęcia. Zanim wycelujemy z nie lufy albo zastawimy wnyki, zadajmy sobie trochę trudu, żeby je poznać. I taki jest morał tej bajki.