<< >>
Strona główna > Polecamy > Archiwum 2015 > Łukasz Wierzbicki "Machiną przez Chiny"
Łukasz Wierzbicki "Machiną przez Chiny"

Mały Jeremi ze swoją mamą wybiera się w podróż samolotem do Indii. Tam  czeka na niego tata, którego jeszcze nie zna… Wiele lat wcześniej, w 1934 roku jego rodzice – Halina i Stach Bujakowscy – wybrali się w podróż poślubną z Druskiennik  przez Turcję, Persję, Indie do Szanghaju. Przemierzali Azję na machinie, czyli angielskim motocyklu o mocy 10 koni mechanicznych, który niestety czasem odmawiał posłuszeństwa. Pokonując w dwa lata 24 tysiące kilometrów pośród azjatyckich pustyń i dżungli przeżyli mnóstwo zdumiewających przygód. W trasie młodej parze przez dłuższy czas towarzyszył mały oswojony niedźwiadek Tajuszka.
Ich przygody udowadniają, że „chcieć to móc”, że nawet z największych tarapatów zawsze jest jakieś wyjście, a świat jest piękny i fascynujący i bezsprzecznie wart poznawania! Niestety Halinę i Stacha rozdzieliła wojna – najpierw chińsko-japońska, potem druga wojna światowa. W tym czasie rozłąki urodził się Jeremiasz…

„Machiną przez Chiny” to mądra, wzruszająca i uwrażliwiająca książka dla dzieci. Dzięki niej młody czytelnik zdobędzie wiedzę o dalekich, egzotycznych krajach, pobudzi wyobraźnię i zapewne zachęci się do podróżowania.
Książkę po mistrzowsku zilustrowała Marianna Oklejak. Wykorzystując oryginalne fotografie państwa Bujakowskich stworzyła niezwykle barwną i ciepłą mozaikę kolaży, wycinanek i rysunków.