<< >>
Strona główna > Polecamy > Archiwum 2015 > Martyna Wojciechowska "Dzieciaki świata"
Martyna Wojciechowska "Dzieciaki świata"

Martyna Wojciechowska, znana dziennikarka i podróżniczka, redaktor naczelna National Geographic Polska, autorka wielu książek i filmów dokumentalnych w „Dzieciakach świata” zabiera nas w  podróż do niezwykłych zakątków Afryki i Azji.

Bohaterami tej książki są niesamowite dzieciaki: Zuzu, Lien, Martina, Mebratu i Mali, które opowiadają o sobie, swoim codziennym życiu, troskach i radościach, o zwyczajach i obrzędach swojego kraju.

 

 

 

  • Zuzu to sześcioletni czarnoskóry chłopiec z plemienia Himba w Namibii. Jest pasterzem, mieszka na pustyni w domku zbudowanym z krowich kup, a myje się nie wodą lecz piaskiem i dymem z ogniska.
  • Lien ma siedem lat i mieszka na zatoce Ha Long w Wietnamie w domu pływającym na tratwie. Codziennie może więc kąpać się w morzu i zajadać krewetki i kraby, które po prostu wyciąga spod podłogi swojego domu.
  • Matina z Nepalu jest ośmioletnią żywą boginią. Jej stopy nie mogą dotknąć ziemi, więc cały czas jest noszona na rękach. Mieszka w pałacu, ma służbę, piękne stroje, ludzie przynoszą jej dary i proszą o błogosławieństwo.
  • Dziewięcioletni Mebratu z Etiopii marzy, by zostać najsławniejszym biegaczem na świecie,  na razie jednak sam musi zarobić na książki i zeszyty, pracując  jako pucybut.
  • W Tajlandii, w górzystej krainie mgieł i monsunowych lasów, do której można dotrzeć tylko na grzbietach słoni, żyje Mali, dziewczynka z plemienia Padaung. Mali nosi na szyi metalowe obręcze , bo chciałaby mieć najdłuższą na świecie szyję.

Ta książka to skarbnica wiedzy, pokazuje różnorodność kultur, uczy tolerancji i empatii, rozbudza ciekawość świata!  Zawiera setki fantastycznych zdjęć, mnóstwo ciekawostek, zagadek, quizów, a także „Tematy do rozmowy” podsuwane przez psychologa dziecięcego Dominikę Słomińską.
Jednym słowem „Dzieciaki świata” to rewelacyjna lektura dla dzieci i rodziców. Gorąco polecam Smile