<< >>
Strona główna > Polecamy > Luty
Luty

DLA DZIECI i MŁODZIEŻY


DLA DOROSŁYCH


Luty

Na luty proponujemy książki mądre i ciekawe…Ferie w pełni, śnieg za oknem, więc z przyjemnością można oddać się lekturze z kubkiem gorącego kakao.


To opowieść o drzewie, zwyczajnym tylko z pozoru. To historia drzewa, które naprawdę rosło na warszawskim Muranowie. Książka zabiera nas w podróż do przeszłości i ukazuje nam przedwojenną Warszawę oraz Warszawę z okresu II wojny światowej i z czasów stalinizmu z perspektywy drzewa. Drzewo niestety nie przetrwało naszych czasów. Na szczęście pestki mirabelki zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd mają szansę powrócić do Warszawy.To piękna, wzruszająca i prawdziwa historia. W książeczce tej mamy opisaną autentyczną historię psa, który parę lat temu popłynął Wisłą na krze do Bałtyku. Życie psa uratował oficer statku. Autorka opowiada nam o rodzącej się w najtrudniejszych warunkach miłości między psem a człowiekiem.


To porywająca i wciągająca w czytaniu lektura popularnonaukowa przeznaczona nie tylko dla dzieci, ale także dla nastolatków i dorosłych. Zbiór opowiadań o dziwnych, niespotykanych, niesamowitych, oryginalnych „gębach”, dziobach, nochalach, niezwykłych stworzeniach, dostarczy mnóstwo emocjonalnych wrażeń. Opowiadania o gębach zawierają  ponad trzydzieści interesujących ilustracji. To same oryginały.


Trudno oprzeć się wrażeniu, że poniższe książki tworzą cykl. Tytuł, forma i okładka są tak podobne, że w pierwszej chwili można je pomylić. Choć z nazwy określony jest adresat opowieści nie należy się tym za bardzo sugerować, ponieważ obie mogą, a nawet powinni, czytać zarówno chłopcy jak i dziewczynki. Przecież wiara w siebie, swoje możliwości, wyzwalanie marzeń i mierzenie wysoko są ponad podziałami.Książka stanowi zbiór historii wyjątkowych kobiet, które swoim życiem dały lub ciągle dają świadectwo bycia odważnym, walki o swoje marzenia oraz robienia tego, co dotychczas wydawało się być niemożliwym.  Kobiet, które kiedyś były zwykłymi dziewczynkami i też miały marzenia. To nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Z tą różnicą, że miejsce księżniczek zajęły kobiety z krwi i kości: malarki, tancerki, aktywistki, piratki, astronautki, śpiewaczki jazzowe, władczynie, sportsmenki, lekarki, pisarki, przywódczynie polityczne – z każdego zakątka świata.

To zbiór opowiadań o mężczyznach, którzy mogą być wzorem do naśladowania dla każdego chłopca. W związku z tym wśród opisanych historii nie brakuje znanych bohaterów, zarówno tych z przeszłości, jak i żyjących obecnie. Niewątpliwie są to postaci obalające stereotypy i wychodzące poza schematy. Tym samym wyjątkowi mężczyźni pokazują młodym ludziom, że w życiu trzeba być odważnym.
Sejm ogłosił rok 2019 rokiem Gustawa Herlinga- Grudzińskiego.Ten wybitny polski pisarz, działacz, eseista urodził się 20 maja 1919 r. w Kielcach, zmarł 5 lipca w Neapolu.
Gustaw Herling-Grudziński pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej. Uczył się w gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach, następnie przez 2 lata studiował polonistykę na UW.  W tym czasie publikował artykuły na łamach czasopism:  „Pion” i „Ateneum”, był redaktorem „Orki Na Ugorze”.  W październiku 1939 roku założył z kolegami jedną z pierwszych organizacji konspiracyjnych – Polską Ludową Akcję Niepodległościową. Wyjechał do Lwowa, następnie do Grodna. W 1940 roku został aresztowany przez NKWD podczas próby przedostania się na Litwę, za co trafił do Łagrów na Dalekiej Północy. Zwolniony  na mocy układu Sikorski–Majski w 1942 roku. Dramatyczne przeżycia z tego okresu  opisał w słynnej powieści "Inny Świat". Rosję opuścił z armią Andersa, walczył pod Monte Cassino. Od 1946 roku był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej, z której wystąpił w roku 1960. W 1947 współtworzył wydawaną wówczas w Rzymie "Kulturę", a następnie po przeniesieniu pisma w 1952 r. osiadł w Londynie. Po samobójczej śmierci pierwszej żony, przeniósł się do Włoch, gdzie poślubił Lidię Croce. Współpracował z Radiem Wolna Europa, był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W późniejszym okresie działał w Komitecie Obrony Robotników i Polskim Porozumieniu Niepodległościowym.

Przejmująca powieść opisująca zesłanie autora do Łagrów, gdzie przebywał 2 lata. Jest to osobista relacja z pobytu w więzieniu. Przedstawia walkę autora o własną wolność i godność w ekstremalnych warunkach. Opisuje protest głodowy uwięzionych.
Wydane w 2018 r. odnalezione zapiski pisarza, dotąd niepublikowane. Bardzo intymny dziennik dobiegającego czterdziestki autora. Grudziński opisuje swoje życie w Neapolu, do którego wyjeżdża po samobójczej śmierci swojej żony, wielkiej miłości pisarza, malarki Krystyny Stojanowskiej. W Neapolu pisarz poznaje swoją drugą żonę Lidię.
Zbiór opowiadań o budowie szkatułkowej. Pisarz podejmuje tu tematy samotności, obecności Boga, zła, bezsilności. Tytułowe opowiadanie to przemyślenia samotnego bohatera przebywającego w wieży stylizowane na prozę XIX- wieczną.
Pamiętniki, które pisarz tworzył od 1971 r. aż do śmierci, drukowane były na bieżąco w „Kulturze”. Stanowią swoistą pamiątkę tamtych czasów. Opisują codzienne życie pisarza, przemyślenia i śmiałe poglądy. Autor opisuje i komentuje aktualne wydarzenia polityczne we Włoszech i Polsce.


Przygotował: Zespół BD 39

Przygotowała: Kama Złośnik