<< >>
Strona główna > Polecamy
Styczeń

DLA DZIECI i MŁODZIEŻY


DLA DOROSŁYCH

Nadszedł nowy rok a wraz z nim nowe postanowienia, nowe wyzwania, nowe pomysły na życie. Ten nowy rok warto zacząć z książką, z dobrą książką. W tym celu należy wziąć ciepły pled lub koc, zrobić sobie zimową herbatkę, rozpalić w kominku (jak ktoś ma oczywiście taką możliwość) i zanurzyć się w doskonałej lekturze, którą polecają koleżanki z biblioteki dla dzieci.

Wigilia to wyjątkowy czas. Niestety to właśnie wtedy wydarza się coś, co dla Jacka jest prawdziwą tragedią. Chłopiec przywiązany jest do swojej przytulanki o wdzięcznym imieniu Daj Prosia. Tyle że w Wigilię jego przyjaciel ginie. Mimo to jest promyk nadziei. Na szczęście w tym okresie mają miejsce cuda - życie wstępuje również w zabawki. Nowa przytulanka Jacka, Gwiazdkowy Prosiaczek, nie jest czymś, z czego chłopiec jest zadowolony. Dla niego to tylko nieudany i beznadziejny zamiennik starego przyjaciela. Mimo to okazuje się, że Gwiazdkowy Prosiaczek ma śmiały plan...
Seria skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, przedstawia historie wybitnych postaci, które są cenione za swoje osiągnięcia w różnych dziedzinach… sztuki, nauki, działalności społecznej i innych. Opowieści mają funkcje edukacyjne, ale przede wszystkim, mogą być inspiracją. Autorką serii jest, urodzona w Barcelonie, Maria Isabel Sanchez Vegara, która postanowiła ukazywać dzieciom wybitne osoby w czasach, gdy byli dziećmi...
Skąd się wzięły Swornegacie? Ile w Polsce jest Ameryk? Czy należy wrzeszczeć we Wrzeszczu? Czy nazwa Warszawy rzeczywiście pochodzi od Warsa i Sawy? Czasami w nazwie chlupie woda, ukrywa się jakieś zwierzę lub można wyszukać coś smacznego do zjedzenia. Z nazwy możemy odgadnąć, czy miejscowość leży głęboko w lesie, czy może nad bagnami. Dlaczego nie powinny nas śmieszyć Pupki? Co ma wspólnego pacan z Pacanowem? Jaką nazwę miejscowości najtrudniej wymówić? Michał Rusinek, niestrudzony tropiciel tajemnic naszego języka, przedstawia arcyciekawe historie nazw miejscowości i zachęca młodych detektywów do własnych poszukiwań.


To opowieść krótka, oszczędna w słowach, a jednak bardzo głęboka i wielopoziomowa. To nie tylko historia o cennej relacji pomiędzy wnukami i dziadkami, której nie da się niczym zastąpić. To przede wszystkim opowieść o szacunku, bez względu na wiek i idące za nim ograniczenia! Historia dziadka Tomka i innych pensjonariuszy Szczęśliwego Domu pokaże dzieciom, że nie da się nikogo uszczęśliwić przymusem...

Pewnego dnia chłopiec o imieniu Kamil znajduje magiczną lampę Aladyna, która może spełnić jedno życzenie. Jego marzenie, żeby jedynka z matematyki zniknęła z dziennika zostaje natychmiast spełnione. W związku z tym postanawia podzielić się przedmiotem ze swoimi najlepszymi kolegami. Żaden nie wierzy w magiczną lampę, ale ku zaskoczeniu wszystkich rzecz spełnia wszystkie życzenia. O lampie dowiaduje się coraz więcej osób i każdy chce sprawdzić, czy rzeczywiście jest ona magiczna...
"Odrobina czarów" jest kolejną częścią cyklu,"Szczypta magii" Michelle Harrison o przygodach sióstr Wspacznych, czyli Fliss, Betty i Charlie.
Po zdjęciu klątwy główne bohaterki mogą opuścić Wronoskał. Jednak już od samego początku wymarzony wakacyjny wypoczynek nie jest taki, jak planowały. Na początku siostry znajdują Błądkę, która uciekła z więzienia, by ratować swojego ojca i prosi je o pomoc. Potem Charlie wzięta przez pomyłkę przez poszukiwaczy za Błądkę zostaje porwana. Fliss i Betty bez zastanowienia ruszają na ratunek siostrze posługując się tylko odrobiną magii...

Na podstawie tej książki powstał film "Niezwykłe lato z Tess" nagrodzony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Głównym bohaterem powieści jest Samuel, który przyjeżdża na majówkę na wyspę Texel wraz z rodziną. Niestety jego starszy brat łamie nogę, więc jego tata musi z nim jechać do szpitala, a mama ma atak migreny. Jednak chłopiec nie zostaje sam, bo spotyka Tessę, która wie co zrobić, żeby nie było nudno...

Ryszard Kapuściński

23 stycznia przypada piętnasta rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego (1932-2007), dziennikarza, publicysty, poety i fotografa. Urodził się w Pińsku na Polesiu (obecnie w granicach Białorusi), w rodzinie nauczycielskiej. Po wybuchu drugiej wojny światowej zamieszkał w okolicach Warszawy. W latach 50-tych ukończył stołeczne liceum oraz studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutował jako poeta, dopiero później zaczął pracę w redakcjach kolejnych czasopism. Od 1962 roku pracował dla PAP, pełniąc funkcję stałego korespondenta zagranicznego w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji. Kolejne zbiory reportaży i felietonów przyniosły mu międzynarodową sławę, której nie zniweczyły nawet prasowe doniesienia o współpracy z wywiadem SB oraz inne nieznane wcześniej fakty, ujawnione na kartach kontrowersyjnej biografii pióra Artura Domosławskiego.


Tom wypełnia piętnaście tekstów Ryszarda Kapuścińskiego, napisanych w latach 1962-1966 podczas jego pobytu w Afryce, powoli i boleśnie otrząsającej się wówczas z kolonializmu,  szukającej swojej nowej tożsamości politycznej i społecznej. Książkę zilustrowano zbiorem fotografii z tamtego okresu, w większości wykonanych przez samego autora reportaży.


Stołeczny Mokotów widziany oczami jego mieszkańca, wytrwałego spacerowicza i uważnego obserwatora. Esej przesycony reporterską wrażliwością z dozą filozoficznej zadumy został opublikowany już po śmierci autora. Unikatowe wydanie oprócz samego tekstu zawiera również przekłady na język angielski, niemiecki i hiszpański oraz faksymile maszynopisu, opatrzone odręcznymi poprawkami autora, a także siedemnaście czarno-białych fotografii, wykonanych przez samego Ryszarda Kapuścińskiego podczas jednego ze spacerów.


Wybrane wspomnienia autora z czasów jego studiów historycznych, a później niełatwych początków kariery reporterskiej przeplatają się tu z nie mniej osobistą opowieścią o pierwszym spotkaniu z „Dziejami” Herodota. To ponadczasowe dzieło, czytane z zachwytem i fascynacją, w specyficzny i nieoczywisty sposób zaważyło zarówno na dziennikarskim, jak i na prywatnym życiu Kapuścińskiego, będąc nieodłącznym towarzyszem jego podróży po Afryce i Azji.


Zbiór sześciu wykładów, wygłoszonych w różnych okolicznościach w Krakowie, Wiedniu i Grazu. Łączy je wszystkie temat szeroko pojętej odmienności, potraktowany z filozoficzną wnikliwością, a przedstawiony na bardzo szerokim historycznym tle. Ryszard Kapuściński przygotowując swe wystąpienia sięgnął bowiem do wielu tekstów, zarówno klasycznych, jak i tych mniej znanych, począwszy od starożytności, aż po współczesność.


Wybór tekstów, pisanych przez Ryszarda Kapuścińskiego od lat siedemdziesiątych XX wieku po ostatnie miesiące życia. Oprócz artykułów publikowanych wcześniej w prasie codziennej i literackiej, zebrano tu również wprowadzenia lub posłowia do książek innych autorów, a także niedrukowane dotąd opinie i recenzje, pisane na potrzeby wydawnictw.


Tłumacze, których wspomnienia złożyły się na tę książkę, nie tylko mieli możliwość pracy nad kolejnymi wersjami językowymi tekstów Ryszarda Kapuścińskiego, lecz poznali go także osobiście. Dla wielu z nich był zarówno mistrzem słowa, jak i bliskim człowiekiem. Swoimi opowieściami podzielili się tu m.in.: Astrit Beqiraja z Tirany, Anders Bodegard ze Sztokholmu, mieszkający w Polsce Amerykanin William Brand, Klara Główczewska z Nowego Jorku, Tapani Kńrkkńinen z Helsinek, Błagowesta Lingorska z Sofii, Mihai Mitu z Bukaresztu, Véronique Patte z Paryża, Martin Pollack z Wiednia oraz Vera Verdiani z Florencji.


Wielowątkowa opowieść, nie tylko o słynnym dziennikarzu i podróżniku, ale także o człowieku uwikłanym w swą niechlubną, skrywaną ze wstydem przeszłość. Biografia pełna kontrowersji, skłaniająca do refleksji i szerszego spojrzenia na postać znaną światu z zupełnie innej strony. Reakcją na pierwsze wydanie tej książki był głośny proces, jaki autorowi wytoczyła wdowa po Ryszardzie Kapuścińskim, a przede wszystkim trwająca nadal debata na temat granic reportażu i beletrystyki oraz prawa biografa do ingerencji w prywatność opisywanej postaci.Przygotował: Zespół BD 23 

Przygotowała: Katarzyna Ratajczak