<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z piątego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z piątego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie 5


Dnia 27 marca 2009 roku odbyło się kolejne, już piąte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o książce chorwackiej pisarki Dubravki Ugrešić pt. "Ministerstwo bólu".

Autorka od 1991 roku mieszka na stałe w Holandii, dokąd uciekła przed wojną domową w Jugosławii. Powieść napisana w oparciu o własne przeżycia przedstawia środowisko emigrantów – studentów z Serbii, Chorwacji i Bośni, którym bardzo trudno rozpocząć życie w nowym środowisku. Pomaga im wykładowczyni holenderskiego uniwersytetu, tak jak oni - uciekinierka. To przejmujące studium utraconych korzeni. Poszukiwanie odnalezienia tożsamości i przynależenia.
Książka poruszyła naszych Klubowiczów. Wywiązała się ciekawa, ponad dwugodzinna dyskusja o kulturowych symbolach, narodowościach, związkach międzyludzkich. Jedna z uczestniczek rozmowy, (Pani Kaczmarek) zauważyła, że główna bohaterka – literaturoznawca, próbująca pomóc innym, tak naprawdę, radzi sobie zdecydowanie gorzej niż oni. To porzucona przez męża, kobieta w średnim wieku, nie znająca holenderskiego, żyjąca wspomnieniami o dawnym życiu w utraconym kraju.

Na następnym spotkaniu ( 24 kwietnia 2009 r. godz. 17) będziemy rozmawiać o książce Doris Lessing  "Lato przed zmierzchem" – zapraszamy.