<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z trzeciego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z trzeciego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie 3

Dnia 21 listopada 2008 roku odbyło się kolejne spotkanie uczestników Dyskusyjnego  Klubu  Książki. Tym razem rozmawialiśmy o książce  Marka Nowakowskiego pt.  Nekropolis. To powieść o Warszawie, której  już nie ma.  Przetrwała w anegdotach i opowieściach. Nowakowski, niestrudzony portrecista ludzi i miejsc, sięga do wspomnień sprzed kilkudziesięciu lat, wskrzeszając socjalistyczną Warszawę, jej intelektualną elitę (nie zawsze zachowującą się elitarnie) i miejsca, w których spotykali się jego przyjaciele i antagoniści. Wśród bohaterów Jerzy Andrzejewski, Artur Międzyrzecki, Julian Stryjkowski, Janusz Szpotański, Włodzimierz Sokorski. Wśród miejsc m.in. legendarny ZAiKS i Kawiarnia Literacka.
W opinii klubowiczów jednak czegoś w tej książce zabrakło. Zbyt dużo opowieści o bachanaliach, zbyt mało o ludziach. Być może,  przyda się w późniejszym czasie studentom piszącym o  wspominanych osobach , natomiast w tej chwili książka ta,  nie wiele wnosi do literatury polskiej. Użyto wręcz sformułowania „raptularz” na określenie formy literackiej. Na pytanie,  co by pomogło tej książce,  padła odpowiedz – „napisanie  jej  raz jeszcze”. Klubowiczom spodobał się tylko opis miasta, tak bliskie nam otoczenie Uniwersytetu Warszawskiego i okolic. Zabrakło niestety zdjęć czy ilustracji, co ułatwiłoby czytanie tej książki nie warszawiakom.

Następne spotkanie odbędzie się dopiero w styczniu.
Będziemy rozmawiać o książce Marka Krajewskiego pt. „Dżuma w Breslau”. Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie.