<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Jana Nowaka Jeziorańskiego program dla Polski" - relacja ze spotkania w Wypożyczalni 97
"Jana Nowaka Jeziorańskiego program dla Polski" - relacja ze spotkania w Wypożyczalni 97 PDF Drukuj Email
Dnia 27 stycznia 2009 roku w związku z czwartą rocznicą śmierci Patrona naszej biblioteki odbyło się spotkanie pt. Jana Nowaka Jeziorańskiego program dla Polski. Naszymi gośćmi byli Tadeusz Mazowiecki oraz bliski przyjaciel Jana Nowaka Jeziorańskiego – Jacek Taylor.
Tadeusz Mazowiecki był twórcą i redaktorem naczelnym miesięcznika „Więź”, posłem na sejm w kole poselskim „Znak”, jedynej legalnej opozycji w PRL przed 1980 rokiem. Interpelował w sprawie wydarzeń marcowych, a także nalegał na powołanie komisji w sprawie rozlewu krwi na Wybrzeżu w grudniu 1970. Był jednym z najważniejszych uczestników obrad okrągłego stołu. Pierwszy premier III RP. W latach 1992-95 Specjalny Wysłannik ONZ do Bośni i Hercegowiny. W 1995 roku, po masakrze w Srebrenicy podał się do dymisji w obliczu obojętności społeczności międzynarodowej na łamanie praw człowieka przez wszystkie strony konfliktu w byłej Jugosławii.
Jacek Taylor, adwokat, znany był jako obrońca w procesach politycznych. Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi a później z Solidarnością. W stanie wojennym ukrywał się. Uczestnik obrad okrągłego stołu. Przede wszystkim zaś przyjaciel Jana Nowaka-Jeziorańskiego i wykonawca jego testamentu.

W trakcie spotkania omawiano czasy po 1989 roku. W jak trudnych okolicznościach rodziła się demokracja i w jaki sposób walczył o nią Jan Nowak Jeziorański. Pan Mazowiecki omawiał punkty sporne z Janem Nowakiem Jeziorańskim planu odbudowy wolnej Polski.
Wśród gości wspominających naszego Patrona znaleźli się min. Mirosław Chojecki, Michał Bukojemski, prof. Wojciech Fałkowski, Państwo Jacek i Hanna Fedorowiczowie.
W trakcie spotkania wystąpił chór Relax kierowany przez Piotra Kurpika.
Wieczór prowadził Gabriel Michalik.