<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Bohaterowie" - cykl filmów Fundacji Filmowej AK - relacja ze spotkań w Wypożyczalni nr 97
"Bohaterowie" - cykl filmów Fundacji Filmowej AK - relacja ze spotkań w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

"Bohaterowie" cykl filmów Fundacji Filmowej Armii Krajowej

W każdą środę od 10 września do 8 października 2008 w Wypożyczalni nr 97 odbywały się projekcje filmów  Fundacji Filmowej Armii Krajowej z cyklu "Bohaterowie".
W programie zaprezentowano filmy:
 • Kryponim „Pożoga” - realizacja Wincenty Ronisz.
  Film przedstawia złożone stosunki polsko – ukraińskie w latach międzywojennych, a w ich efekcie dramat polskiej ludności Wołynia w okresie II wojny światowej. Jest relacją eksterminacji i prześladowań dokonywanych przez okupantów sowieckich, niemieckich i nacjonalistów ukraińskich, działań organizacji polskiej samoobrony i walki 27 Dywizji Piechoty Armii Krajowej – najliczniejszej jednostki zbrojnej Polskiego Państwa Podziemnego.
 • Akowcy – realizacja Krzysztof Nowak – Tyszowiecki
  Film o pokoleniu żołnierzy Armii Krajowej. Dramacie przegranych zwycięzców, zdziesiątkowanych w czasie wojny, a potem systematycznie niszczonych przez lata PRL. Mówi o wpływie przedwojennego wychowania na charakter i poziom etyczny Akowskiej młodzieży. Próbuje zarazem przybliżyć współczesnemu widzowi bohaterską i tragiczną atmosferę tamtych czasów.
 • Powstanie warszawskie 1944 – realizacja Krzysztof Lang
  Jedna z największych bitew II wojny światowej, w wyniku której została prawie całkowicie zniszczona stolica Polski – Warszawa. W filmie wydarzenia z powstania relacjonują Polacy i Niemcy – uczestnicy zdarzeń. Wykorzystano oryginalne materiały archiwalne operatorów wojennych.
 • Żołnierze wyklęci – realizacja Wincenty Ronisz
  Film opowiada o losach tysięcy uczestników powojennego podziemia zbrojnego, walczących samotnie bez sojuszników i nadziei na zwycięstwo. O ludziach, którym w podzięce za wojenną służbę w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, narzucona władza zgotowała prześladowania i terror, a często śmierć. O tych, którzy chcieli by Polska była rządzona przez Polaków wybranych przez cały naród, którzy do końca służyli Najjaśniejszej.
 • Losy niepokornych – realizacja Wincenty Ronisz
  Historia powikłanych życiorysów czterech żołnierzy Polski Podziemnej, którzy po zakończeniu okupacji niemieckiej – wskutek prześladowań – podjęli walkę zbrojną z sowieckim okupantem i narzuconym siłą systemem komunistycznym. Napiętnowani mianem bandytów, tropieni, ścigani i osaczeni zostali skazani na śmierć. To im historia przyznała rację.