<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > " Odmienność, historia, strach..." - relacja ze spotkania w Wypożyczalni nr 97
" Odmienność, historia, strach..." - relacja ze spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email
Dnia 7 lutego odbyło się spotkanie „Odmienność, historia, strach…"
Strach Jana T. Grossa ożywił spory na temat wspólnej historii Polaków i Żydów. Wizji kraju pogromów i ksenofobii przeciwstawia się obraz Polski wieloetnicznej i tolerancyjnej. Relacje o masowych zabójstwach i rozognionej nienawiści konfrontowane są z opisami heroizmu towarzyszącego ratowaniu Żydów. Zdaniem części opinii publicznej książka Grossa to inspiracja do narodowego rachunku sumienia, według innych - to tendencyjny i szkodliwy paszkwil na Polaków.
Po ukazaniu się Strachu, w ogniu krytyki znalazł się nie tylko autor książki, oskarżany o błędy rzeczowe i metodologiczne, ale także oficyna Znak, która tę pozycję wydała.
O książce J. T. Grossa, o historii polskich Żydów oraz o dawnych i współczesnych lękach rozmawialiśmy z wybitnym historykiem, profesorem Januszem Tazbirem i z prezesem Wydawnictwa Znak, Henrykiem Woźniakowskim. Naszym gościem specjalnym była Rachela Malinger, wileńska Żydówka. Opowiedziała ona historię antysemityzmu widzianą jej oczami.
Dyskusję poprowadził Gabriel Michalik. Na koniec padły kontrowersyjne głosy z sali.