Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Palus sarmatica" - spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - 13.12.2016 - relacja
"Palus sarmatica" - spotkanie w Wypożyczalni nr 97 - 13.12.2016 - relacja

13 grudnia miało miejsce spotkanie i dyskusja o książce Krzysztofa Koehlera „Palus Sarmatica”.

„Palus sarmatica” to przebojowy esej o kulturze i cywilizacji staropolskiej, który wyewoluował z prowadzonego przez autora bloga. Książka przedstawia panoramę życia w sarmackiej Rzeczypospolitej: od ówczesnych idei politycznych i wyobrażeń religijnych po zwyczaje żywieniowe, modę czy choroby. Pełna humoru narracja naszpikowana jest zaskakującymi cytatami z pisarzy tamtej epoki (niekiedy nieznacznie uwspółcześnionymi językowo). Treściowej formule silva rerum odpowiada encyklopedyczny kształt tekstu – można czytać go w dowolnym porządku, śledząc liczne powiązania między ułożonymi alfabetycznie hasłami. Uwaga! Jak sama nazwa wskazuje – palus znaczy „bagno” – ta lektura wciąga.

W spotkaniu udział wzięli: autor książki prof. UKSW dr hab. Krzysztof Koehler, historycy literatury: prof. Artur Grabowski oraz prof. Andrzej Waśko. Spotkanie poprowadził dyrektor Muzeum Historii Polski dr Robert Kostro. Fragmenty książki przeczytał Krzysztof Gosztyła.