Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Teoria szumu" - wystawa prac Pawła Zakrzewskiego w Wypożyczalni nr 97 - 9.06.2016

Od 9 czerwca 2016 roku Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ulicy Czerniakowskiej 178A zaprasza na wystawę prac Pawła Zakrzewskiego pt. "Teoria szumu".

Wystawę można obejrzeć od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 19.00.

Teoria szumu

Jeśli jeszcze ktoś ma wątpliwości, czy Paweł Zakrzewski został opętany obsesją własnej kolorowej głowy, powinien koniecznie wybrać się na wystawę do Centrum Informacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Sportretowane głowo-podobne formy uśmiechają się z grymasem, innym razem łypią jednym okiem. To coś więcej niż przenikanie kultur, które już wielokrotnie pojawiało się w pracach artysty, to coś więcej niż wpływy etniczne dalekich tradycji. Paweł Zakrzewski powołał do życia nowy byt dzięki konsekwentnej metodzie pracy, za pomocą ruchu ręki trzymającej tubę z farbą. To istna maestria żywiołów kolorystycznych mniej lub bardziej skontrastowanych ze sobą. Czasem w portrecie rodzinnym, częściej w pojedynkę, jednak zawsze tworzących kolejny przemyślany kształt. Poniewierka plamistych linii z premedytacją oddziela pierwszy plan od przestrzeni za formą opisywaną. Na niektórych obrazach prymitywne, uproszczone stwory komunikują się ze sobą na odległość przy pomocy połączeń artystycznie okablowanych myśli. Teoria szumu? W naturze jak i muzyce szum wydaje się abstrakcyjnym i jednostajnym ciągiem zwielokrotnienia dźwięku o najkrótszym czasie długości trwania. Tak też w przypadku malarstwa artysty, przewrotnie można uznać, że w głowach sportretowanych szum wiatru, fal czy szum radiowy dźwięcznie i wdzięcznie umyka przez uszy, usta, wykrzywia rysy twarzy. Jest niekontrolowany - jak szaleństwo, jak ból, którego medycyna nie potrafi okiełznać. Szum w kanale to też zjawisko w teorii komunikacji. Szum utrudnia, a nawet uniemożliwia porozumienie międzyludzkie. Skąd wynikają zakłócenia w procesie komunikacji? Błąd po stronie nadawcy czy odbiorcy? Skutki zakłóceń mogą być katastrofalne. Nie zawsze odbiorca odczytuje komunikat w ten sam sposób, w jaki wyemitował go nadawca. Zakrzewski porusza niezwykle ważny problem, aktualny zawsze, ale nabierający nowego znaczenia w dobie przemian technologicznych i nieskończonej ilości narzędzi służących komunikacji. Z prac Zakrzewskiego wybija się pewien chaos. Widzimy myśli, które dosłownie bombardują w przedstawionych głowach. Zobrazowany strach i lęki kojarzą się z wojną. A czym jest wojna, jeśli nie granicznym komunikatem i konfliktem wynikającym ze skrajnego braku porozumienia? W pracach Zakrzewskiego można znaleźć nawiązania do Polskiej Szkoły Plakatu, “Guernici” Picassa, twórczości Jeana Michela Basquiata czy Paula Klee.

Anna Schwenk-Madejska, Paulina Dmitruk

Paweł Zakrzewski

Obecnie student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki. Absolwent Realizacji TV na wydziale operatorskim PWSFTViT w Łodzi oraz Kulturoznawstwa SWPS w Warszawie. Były student Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Multimediów. Prace artysty to przede wszystkim ekspresja domieszką czarnego poczucia humoru formą nawiązujące do estetyki street-art, nowego ekspresjonizmu, czy Brut Artu. Artystyczne pola jego działań to malarstwo, film, sztuka wideo.