<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Pokaz filmów prezentowanych na festiwalu pt. „Kino z duszą” w Wypożyczalni nr 97 - 17 i 18.02.2016 - relacja
Pokaz filmów prezentowanych na festiwalu pt. „Kino z duszą” w Wypożyczalni nr 97 - 17 i 18.02.2016 - relacja
17 i 18 lutego 2016 roku odbył się pokaz filmów prezentowanych na festiwalu pt. „Kino z duszą” Jest to festiwal filmów wartościowych i ambitnych, często niezauważonych przez duże media i kina. Pokazujemy filmy o tematyce historycznej, biograficznej, religijnej. Wszystkie stawiają prawdziwe pytania o sprawy najważniejsze: o życie i śmierć, o miłość, cierpienie, o Boga, o sens. Mówią o tym, co dobre, prawdziwe i piękne.

 

Wyświetlone zostały filmy „Przedpokój do raju” i „Po prostu jako człowiek” w reżyserii Doroty Petrus - realizatorki filmów dokumentalnych, związanej z TVP od 1995 roku oraz Bogdana Lęcznara - twórcy filmów dokumentalnych, związanego z Polską Telewizją Publiczną od 1995 roku.

 

Film „Przedpokój do raju” pokazuje trudy i napięcia towarzyszące długim przygotowaniom do premiery opery, a zarazem ogromny sukces miejscowych śpiewaków i muzyków. Godzinny obraz jest również bogaty w wypowiedzi i komentarze o. Piotra Nawrota. Niezaprzeczalną siłą filmu jest bardzo dobry obraz oraz doskonała jakość muzyki.

 

Film „Po prostu człowiek” otrzymał na Praskim Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Kino z duszą" wyróżnienie za wartości ekumeniczne i pojednanie międzynarodowe. Od 60 lat wolontariuszki z Niemiec w ramach zadośćuczynienia i pokuty za winy i krzywdy wojenne, ojców, dziadów i całego narodu niemieckiego, przyjeżdżają do pracy na rzecz szpitala Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Podejmują się najtrudniejszych zajęć w szpitalu. Pracują w kuchni, obierają ziemniaki, myją okna, pracują w ogrodzie. Są też obecne na oddziałach. Uczestniczą w rehabilitacji dzieci, w wielu czynnościach wyręczają pielęgniarki. Same finansują przyjazd i pobyt.