<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Frassati Gawrońscy. Włosko - polski romans" - spotkanie i promocja książki w Wypożyczalni nr 97 - relacja
"Frassati Gawrońscy. Włosko - polski romans" - spotkanie i promocja książki w Wypożyczalni nr 97 - relacja

26 stycznia 2016 roku miało miejsce spotkanie i promocja książki Krystyny Kalinowskiej i Jacka Moskwy pt. „Frassati Gawrońscy. Włosko - polski romans”.

 

24 stycznia 1925 roku w Turynie miał miejsce ślub Luciany Frassati, córki Alfreda, włoskiego polityka i założyciela dziennika „La Stampa”, z polskim arystokratą i dyplomatą Janem Gawrońskim. Niemal 90 lat później, 6 września 2014 roku w rezydencji książąt Salviati w Migliarino koło Pizy odbyły się zbiorowe urodziny sześciorga dzieci Luciany i Jana. Córki - Helena (Nella), Wanda, Giovanna i Maria Grazia oraz synowie - Alfred (Alf) oraz Jan (Jaś), obliczyli, że wspólnie liczą sobie 500 lat.Historia rodziców i dzieci układa się w fascynującą sagę rodzinną, która obejmuje trzy czwarte XX stulecia i sporą już część wieku XXI, a dzieje się w Polsce i we Włoszech, w Turcji i zagrożonej przez hitlerowców Austrii, w okupowanej Warszawie i stolicach powojennego Zachodu, w Moskwie i Wilnie za czasów ZSRR, w Watykanie - i w wielu innych miejscach. Jej bohaterowie spotykają Einsteina i Toscaniniego, Hitlera i Mussoliniego, koronowane głowy i - wielokrotnie - Jana Pawła II. Autorzy tej zbiorowej biografii wykorzystali liczne dokumenty i wspomnienia, a także relacje rodzeństwa Gawrońskich, z których każde jest na swój sposób postacią ciekawą i wybitną. W trakcie spotkania można było nabyć książkę w cenie promocyjnej.