Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Spotkanie poświęcone życiu i twórczości Wojciecha Albińskiego w Wypożyczalni nr 97 - relacja
28 stycznia 2016 roku odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości Wojciecha Albińskiego.

Wojciech Albiński - pisarz zamieszkały w RPA, laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza w 2004. Z zawodu geodeta. Ukończył studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. W czasie studiów, w 1956 brał udział w zakładaniu dwutygodnika literackiego "Współczesność", gdzie publikował pojedyncze wiersze i felietony. W 1963 wyjechał z Polski, najpierw do Paryża, by w niedługim czasie przenieść się do Genewy, a stąd – do Afryki. Przez wiele lat mieszkał w Botswanie, a następnie osiadł w Republice Południowej Afryki, gdzie pracował jako geodeta. Kilka jego wierszy ukazało się w paryskiej "Kulturze".

Jako pisarz zadebiutował w wieku 68 lat. W 2003 ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań pt. „Kalahari”, za który otrzymał w 2004 Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Za książkę Achtung! Banditen! został nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2010. Opowiadania Albińskiego są mocno osadzone w realiach Afryki Południowej. Autor porusza w nich kontrowersyjne tematy – apartheidu, konfliktów i uprzedzeń rasowych, zderzenia kultur, wplatając w niektóre z opowiadań także wątki polskie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa rzeźb Dominika Albińskiego. Na sali znaleźli się przyjaciele rodziny Albińskich min. Aleksander Hall oraz Bronisław Wildstein.