Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Spotkanie z Jackiem Bartyzelem - relacja
Spotkanie z Jackiem Bartyzelem - relacja PDF Drukuj Email
Dnia 11 września  2007 r.  odbyło się spotkanie promujące drugie wydanie książki prof. Jacka Bartyzela „Umierać, ale powoli!”. Autor, będący historykiem sztuki, jest jednocześnie także badaczem dziejów politycznych (przede wszystkim prawicy). Podczas rozmowy, którą prowadził Aleksander Hall, przybliżył dzieje ruchów konserwatywno - monarchistycznych we Francji przełomu XVIII i XIX w., które jego zdaniem należy uważać za protoplastów współczesnej prawicy, jak również ich następców, czy to we Francji, czy w Hiszpanii. Słuchacze dowiedzieli się także o związkach niektórych ich przedstawicieli z hiszpańską Falangą czy rządem Vichy, lecz także o dzielących ich różnicach, niekiedy trudnych do uchwycenia dla osób postronnych. Nasz gość sporo miejsca poświęcił także na objaśnienie różnic między poszczególnymi frakcjami, np. karlistami czy legitymistami. Na zakończenie profesor odpowiadał na pytania zadawane mu przez publiczność.