<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego dziewiątego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego dziewiątego spotkania w Wypożyczalni nr 97

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 29


9 grudnia 2011 roku, na ostatnim w tym roku spotkaniu naszego Klubu rozmawialiśmy o twórczości Wisławy Szymborskiej - Damie Orderu Orła Białego. Nasz Klub z okazji jesienno – zimowej aury postanowił zbadać tematykę miłosną z tomiku wierszy pt. „Miłość szczęśliwa i inne wiersze”. Ten niejako podskórny, ale jakże istotny wątek w twórczości Poetki, oparty jest na uważnej obserwacji, nierzadko gorzkiej czy ironicznej refleksji, ale też wierze w potęgę uczucia. „Miłość szczęśliwa” pokazuje różne oblicza miłości: codziennej, przelotnej, wiecznej, radosnej, cierpkiej i wymagającej, tej przeżywanej i tej podglądanej, ale za każdym razem opowiedzianej z mistrzowską precyzją.
Pani Barbara Patalas zwróciła uwagę na fakt, że niektóre wiersze pisane były zapewne pod wpływem chwili np. wiersz pt. „Ze wspomnień”.
Dla Pana Stefan Olechowicza wiersze Szymborskiej są niezwykle wnikliwe, świadczące o zdolności obserwowania świata przez autorkę. Ponad to autorka oszczędnie i niezmiernie precyzyjnie dobiera słowa. Pan Olechowicz za tak wycyzelowany wiersz uważa „Meskie gospodarstwo”
Kolejną zdolność autorki wyróżniła Pani Gabriela Mieszczanek. Przytoczyła tu wiersz „Kot w pustym mieszkaniu”. Dla Pani Mieszczanek autorka wspaniale oddała specyficzny charakter kota. Jednocześnie wszyscy wiemy, że autorka nie używając „smutnych” słów opowiedziała o śmierci, przemijaniu i odchodzeniu.
Nieobecna na spotkaniu Pani Krystyna Kaczmarek przekazała swoje uwagi Panu Olechowiczowi. Zauważyła ona pewne „nie kobiece” wtrącenia tak nietypowe dla wrażliwej Szymborskiej. Zgodziła się z nią Pani Basia Patalas.

przygotowała Katarzyna Wiśniewska