<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > "Polska - Rosja. Prawdziwe otwarcie czy nowe złudzenia" relacja ze spotkania w Wypożyczalni nr 97
"Polska - Rosja. Prawdziwe otwarcie czy nowe złudzenia" relacja ze spotkania w Wypożyczalni nr 97
12 maja 2011 roku spotkaliśmy się na panelu dyskusyjnym pt. "Polska - Rosja. Prawdziwe otwarcie czy nowe złudzenia". Naszym gościem specjalnym był Gabriel Michalik – dziennikarz, który ostatnich dwa lata spędził w Rosji, w miasteczku Perm. Według Michalika w Permie, Polaków, obywateli RP, jest garstka. Są to Polacy zwożeni tu już od początku XIX wieku w kolejnych zsyłkach, rusyfikowani, gnębieni i pozbawieni praw. Z tego miejsca Pan Michalik obserwował sytuację polityczną Rosji i Polski.
W trakcie spotkania zadano pytanie jak bardzo na atmosferę polityczną obu państw wpływa obraz tragedii smoleńskiej. Rozważano również kwestie geopolityczne. Czy Rosja jest słabnącym imperium? Czy będą szukać porozumienia? Czy raczej próbują Polskę zneutralizować. Polacy czują się bezpiecznie ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej. Czy to wystarczy? W trakcie spotkania zastanawiano się nad priorytetami polskiej polityki zagranicznej. Czy nadal naszą geopolitykę określa oś wschód – zachód? Czy może powinniśmy skierować uwagę na politykę środkowoeuropejską. Rozmowę prowadził Kazimierz Wóycicki.