<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego drugiego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z dwudziestego drugiego spotkania w Wypożyczalni nr 97

Dyskusyjny Klub Książki
Spotkanie 22


25 lutego 2011 roku spotkaliśmy się po raz kolejny w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce Jarosława Marka Rymkiewicza pt. „Kinderszenen”. Książka ta  jest odłamkiem autobiografii i szkicem o Powstaniu Warszawskim. Przedstawia opowieść o losie i przeznaczeniu. Rymkiewicz opowiada, jak wojna zniszczyła jego dzieciństwo i wyobraźnię, pozostawiając po sobie „wielką dziurę wypełnioną czarną krwią”.
Klubowicze jak zawsze mieli różne opinie na temat książki. Pani Mieszczanek, która była pod dużym wrażeniem książki, uważa że temat został jednak źle przedstawiony. Jak zauważyła różne osoby zawsze będą miały inne spojrzenie na tę samą historię. Za dużą wadę uznała brak jednolitej prawdy historycznej.
Pani Patalas książka nie spodobała się. Według niej książka pozorowana jest na wspomnienia dziecka. Dorosły człowiek ma inne spojrzenie na zdarzenia i nigdy nie zobaczy ich tak jak mogłoby widzieć to dziecko. Fabułę uznała za chaotyczną a opisy zdarzeń zbyt drastyczne.
Byli również zwolennicy tej książki min. Pan Furnival zachwycił się treścią i językiem. Pan Olechowicz odniósł się do ksiązki z dużą dozą wyrozumiałości jako do utworu literackiego.
Były również dwie skrajnie kontrowersyjne opinie. Pani Mostowicz uznała powieść Rymkiewicza za płytką i kłamliwą. Natomiast jedna z naszych klubowiczek uwielbia twórczość tego pisarza bez względu na to co napisze.

Zapraszamy do samodzielnej lektury i opinii proponowanej przez nas książki. Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu 25.03.2011 w piątek o godz. 17.00. Będziemy rozmawiać o książce Macieja Zaremby pt. „Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji”

 

przygotowała Katarzyna Wiśniewska