<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Relacja ze spotkania z Januszem Majewskim w Wypożyczalni nr 97
Relacja ze spotkania z Januszem Majewskim w Wypożyczalni nr 97

 

24 lutego 2011 roku odbyło się spotkanie z wybitnym reżyserem i pisarzem Januszem Majewskim autorem powieści „Mała matura”. Jest to książka częściowo autobiograficzna opowiadająca o młodości Majewskiego. Znajdują się tam również wydarzenia zasłyszane przez autora. Majewski z nostalgią wspominał miasto rodzinne - Lwów. Kiedy po latach zawitał do Lwowa uznał miasto za większe niż pamiętał, jeszcze bardziej europejskie, choć jak zauważył patyna brudu trwa do dzisiaj. Miasto tylko pozornie zostało odnowione.  Również szczególne miejsce w sercu autora znalazło inne miasto - Kraków. Jednak główną osią wydarzeń w książce jest II wojna światowa i to co się działo w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Film w reżyserii Majewskiego na podstawie trzeciej, ostatniej części książki zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.
Na koniec zapytano reżysera o problem własności intelektualnej. Autor odpowiedział jak prawdziwy Lwowiak – „najważniejszy jest zysk moralny”.