<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Relacja z koncertu Wojciecha Świętońskiego i Marcina Sochana w Wypożyczalni nr 97
Relacja z koncertu Wojciecha Świętońskiego i Marcina Sochana w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Dnia 14 maja 2010 roku  odbył się koncert dwóch muzyków Wojciecha Świętońskiego - pianisty oraz Marcina Sochana – skrzypka. W koncercie wykorzystano utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego i Emila Młynarskiego. Pan Wojciech Łukasz Świętoński współpracował z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Orkiestrą Polskiego Radia, Operą Narodową i Ambasadą Finlandii. Brał udział w obchodach Roku Karola Szymanowskiego, jego koncert inaugurował Paradę Schumanna, a wydanie płyty z jego udziałem zamykało obchody Roku Zbigniewa Herberta. Jako jeden z trzech Polaków został wyłoniony do Mistrzowskiego Kursu Fortepianowego prowadzonego przez maestro Ivo Pogorelica. Pan Marcin Sochan występował na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą - w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Czechach, Słowacji. W 2003 był współzałożycielem zespołu Con Sprezzatura wykonującego muzykę XVII i XVIII w. na instrumentach historycznych. W roku 2006/07 przebywał na Stypendium Socrates/Erasmus w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasach Krzysztofa Śmietany (skrzypce) i Rachel Podger (skrzypce barokowe).

 

 

WOJCIECH ŚWIĘTOŃSKI ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Jednocześnie studiował kameralistykę  fortepianową w klasie prof. Jerzego Marchwińskiego. Swoją wiedzę i umiejętności  pogłębia odbywając staż artystyczny w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Macieja  Paderewskiego i prof. Krystyny Borucińskiej.  Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie  (konkurs organizowany przez Włoskie Towarzystwo Imienia F. Chopina). Koncertował na   Litwie, Ukrainie oraz we Włoszech, a także w wielu miejscowościach Polski. Występował  pod batutą tak znakomitych dyrygentów jak: Monika Wolińska, Grzegorz Mielimąka, czy  Szymon Kawalla. Już w trakcie trzeciego roku studiów został członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów  Muzyków (SPAM) oraz Stowarzyszenia Artystów (STOART). W latach 2006- 2008 był  stypendystą Lions Club Warszawa NIKE. Od roku 2003 współpracuje z Fundacją  "Latająca Akademia Elżbiety Małanicz-Onoszko", a od 2009 roku jest jej stypendystą.  Współpracował z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Orkiestrą Polskiego  Radia, Operą Narodową i Ambasadą Finlandii. Brał udział w obchodach Roku Karola  Szymanowskiego, jego koncert inaugurował Paradę Schumanna, a wydanie płyty z jego  udziałem zamykało obchody Roku Zbigniewa Herberta. Jako jeden z trzech Polaków  został wyłoniony do Mistrzowskiego Kursu Fortepianowego prowadzonego przez  maestro Ivo Pogorelica.


MARCIN SOCHAN urodzony w Skierniewicach, absolwent  Akademii Muzycznej  im. F. Chopina w Warszawie w klasie Sławomira Tomasika (skrzypce) i Agaty Sapiechy (skrzypce barokowe). Zadebiutował w wieku 10 lat, jako solista na scenie muzycznej Staattheater-Gera w Niemczech. Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne im.  Z. Brzewskiego w Warszawie w klasie Magdaleny Szczepanowskiej. Jest laureatem  konkursów krajowych w 1993 oraz 2001 oraz półfinalistą Międzynarodowego Konkursu  Skrzypcowego we Włoszech w 2005 r. W 2001 był stypendystą Funduszu Pomocy  Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. W 2005 r. przebywał na stypendium w Dartington International Summer School w Wielkiej Brytanii. Grę na skrzypcach doskonalił na kursach mistrzowskich pod  kierunkiem m.in. Wandy Wiłkomirskiej, Konstantego Andrzeja Kulki, Mariny Jaszwili,  Simona Standage'a, Johna Holloway'a, Paolo Pandolfo. Występował na festiwalach  muzycznych w kraju i za granicą - w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Austrii,  Niemczech, Czechach, Słowacji. W 2003 był współzałożycielem zespołu Con Sprezzatura wykonującego muzykę XVII i XVIII w. na instrumentach historycznych. W roku 2006/07 przebywał na Stypendium  Socrates/Erasmus w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasach  Krzysztofa Śmietany (skrzypce) i Rachel Podger (skrzypce barokowe) Od 2007 jest wykładowcą na Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzycznej w Nowym Sączu, gdzie prowadzi zajęcia z Orkiestrą Festiwalową. Bierze udział  w projektach orkiestrowych m.in. z Sinfonią Vivą i  Sinfonią Artis, wykonując w ich składzie  repertuar symfoniczny i operowy. Od 2008 jest koncertmistrzem orkiestry Projekt Mozart  z którą odbył krajowe tournee.  Współpracuje z czołowymi polskimi zespołami grającymi na instrumentach historycznych  m.in.  Il Tempo, La Tempesta, Goldberg Ensemble, Mercurius, grając w nich oraz  nagrywając płyty. W swojej pracy artystycznej promuje także muzykę młodych polskich  kompozytorów, wykonując premierowo ich utwory i prezentując je szerszemu gronu  odbiorców. W 2007 r. współaranżował muzykę do spektaklu o Powstaniu Warszawskim  "Warszawskie Dzieci" dla stołecznego teatru "Hybrydy". W 2009 r. brał udział w festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Festiwal Goldbergowski w  Gdańsku oraz Berliner Tage Fur Alte Musik w Berlinie).  Artysta na stałe współpracuje z  Teatrem Muzycznym "Roma" oraz Warszawską Operą Kameralną.