Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > DISTRACTIONS - wystawa Marzeny Gregier oraz Gonçalo Franco w Wypożyczalni nr 97
DISTRACTIONS - wystawa Marzeny Gregier oraz Gonçalo Franco w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

W maju i czerwcu 2010 roku w Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 trwała wystawa fotograficzna pt. "Distractions" Marzeny Gregier i Gonçalo Franco

DISTRACTIONS

Co przyciąga wzrok człowieka, a co go odwraca? Dlaczego po aparat fotograficzny sięgają: Marzena Gregier oraz Gonçalo Franco - autorzy wystawy fotograficznej pt: DISTRACTIONS? Dowiedzieć się tego można oglądając najnowszą, wzbogaconą o nowe prace, wystawę prezentowaną w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Śródmieście Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży Centrum Informacji im. Jana Nowaka - Jeziorańskiego Nr 97  w Warszawie.

Wystawa miała swoją premierę w grudniu 2008 roku w ODA Firlej we Wrocławiu, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem widzów. Gregier i Franco wybierają z otaczającego świata motywy na pozór banalne i niewarte uwagi: detale architektoniczne, znaki drogowe, przejścia dla pieszych, naznaczone zębem czasu elewacje. W swoich fotografiach stosują proste podziały kadrów, eksponują minimalistyczne formy. Dzięki temu zwyczajne rzeczy, czy też miejsca, obok których często przechodzimy obojętnie, nabierają nowych znaczeń, zaczynają żyć własnym życiem. Na wystawie artyści prezentują zarówno czarno - białe jak również nasycone intensywnymi kolorami fotografie. Proste, czasami wręcz sterylne ujęcia emanują ciszą i spokojem. Minimalistyczne, zatrzymane w bezruchu kadry przekraczają granice między sztuką i codziennością.
Marta Przetakiewicz - kurator wystawy.

Gonçalo Franco jest portugalskim fotografem, urodzonym w Lizbonie w 1974r.
Jego ojciec przez trzydzieści lat zajmował się fotografią i to od niego Gonçalo  przejął zamiłowanie do tej sztuki.
W 2004 artysta mieszkał przez osiem miesięcy w Jerozolimie. Tam zaczął robić coraz więcej zdjęć i wtedy też postanowił mocniej skupić się na swojej pracy fotografa.
W ostatnich latach zyskał popularność w kręgach muzycznych dzięki swoim portretom piosenkarzy i muzyków.
Jego zdjęcia ukazywały się na wielu portalach internetowych, oraz w portugalskich gazetach i czasopismach poświęconych sztuce.
Swoje prace prezentował podczas dwóch odsłon wystawy „DISTRACTIONS” - we Wrocławiu (2008)

i w Warszawie(2009).
Podczas pierwszej wystawy indywidualnej „WARSZAWA ODCZAROWANA” (Centrum Łowicka, 2009) przedstawił publiczności swoją magiczną wizję stolicy, gdzie mieszka od pięciu lat.

Prowadzi stronę internetową: www.goncalofranco.com

Marzena Gregier - urodziła się w 1980 w Warszawie. Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Dotychczas prace Gregier publikowane były na wielu portalach fotograficznych oraz w magazynach internetowych poświęconych sztuce: Zapleczu, Headmagazine, 180 magazine; prezentowane były podczas dwóch odsłon wystawy „DISTRACTIONS” - we Wrocławiu (2008)

i w Warszawie(2009).
Wystawy indywidualne:
•    COLOUR FACTORY -  Amsterdam, WM Gallery ( 2009)
•    Fotografie, Marzena Gregier - Amsterdam, RudolfV Gallery (2010)

Wybrane prace Marzeny Gregier przedstawione zostały międzynarodowej publiczności podczas AFF ( The Affordable Art Fair)

w Amsterdamie (2009).

Prowadzi blog fotograficzny http://marzenagregier.blogspot.com