Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 97 > Dyskusyjny Klub Książki - relacja z trzynastego spotkania w Wypożyczalni nr 97
Dyskusyjny Klub Książki - relacja z trzynastego spotkania w Wypożyczalni nr 97 PDF Drukuj Email

Spotkanie 13

Na kolejnym spotkaniu  19 styczna 2010 roku rozmawialiśmy o jednej z pierwszych powieści Sandora Marái  Pierwsza miłość. Książka niewielka,  ale wzbudzająca wiele kontrowersyjnych uczuć. W naszym Klubie wywołała burzliwą dyskusję.
Powstała w 1928 roku powieść Pierwsza miłość ma formę pamiętnika, pisanego z pedanterią przez nauczyciela łaciny w prowincjonalnym gimnazjum, w monarchii austro-węgierskiej. Bohater a zarazem narrator to nauczyciel łaciny w szkole średniej, którego życie wypełnia przeraźliwa samotność i izolacja. Nagle zakochuje się w jednej ze swoich uczennic, siedemnastoletniej Magrit. Uczuciu temu towarzyszy pogłębiająca się nienawiść do najlepszego ucznia w klasie, z którym dziewczyna się spotyka. Zazdrosny nauczyciel  z pasją walczy o swoje uczucie, a chęć pokonania rywala przeradza się w obłęd.
Pierwsza miłość, zdaniem naszych Czytelników, to nie jest historia o  miłości. To powieść  o samotności, zazdrości i obłędzie. Łacinnik pałał zawistną zazdrością o szansę lepszego życia, stracone możliwości, o to, co przed uczniami i to, co już nieuchronnie za nim. Pani Patalas podkreśliła różnicę pokoleń między nauczycielem a uczniami. Jej zdaniem to mogło być również źródłem konfliktów. Dodatkowo zauważyła, że nauczyciel pierwszy raz ma do czynienia z dziewczętami, co peszyło go i onieśmielało. Pan Olechowicz skupił swoją uwagę na postaci Madara, kolegi Magrit. Według niego nauczyciel krzywdził chłopca z powodu zazdrości. Widząc, że jest na przegranej pozycji walczył o coś co uważał za młodzieńczą miłość. Absolutnie nie zgadzał się z tymi opiniami Pan Lissowski. Uważał nauczyciela za pedagoga z powołania. Dla niego zakończenie jest kompletnie nieudane. Nauczyciel powinien był doprowadzić klasę do matury. Pani Mostowicz podkreśliła ponadczasowość powieści. Zauważyła również wiele nawiązań do literatury fachowej z dziedziny psychologii końca XIX wieku.
Na zakończenie rozmawialiśmy o tytule powieści. Według klubowiczów tytuł nie pasuje do powieści, jest tylko zabiegiem marketingowym wydawcy.

Zapraszamy na kolejne spotkanie 19.02.2010 o godz. 17.30. Będziemy rozmawiać o powieści Majgull Axelsson  „Dom Augusty”. To powieść, w której poezja przeplata się z tragedią, a rzeczywistość z magią. Wielowątkowa i wielopłaszczyznowa historia, bogata w emocje, wydarzenia oraz postaci. Barwnie i potoczyście opowiedziana, przywodzi na myśl przekazywane ustnie legendy.

przygotowała Katarzyna Wiśniewska

Więcej informacji na temat Sandora Marái można znaleźć na stronach: