<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Wypożyczalnia Nr 9 > "Zatoka Żarłocznego Szczupaka"


"Zatoka Żarłocznego Szczupaka" Eugeniusz Paukszta


Trochę zachęcona przez tatę, trochę też z własnej ciekawości i z uwagi na oryginalny tytuł sięgnęłam po dosyć starą zakurzoną już książkę z młodości mojego taty.
"Zatoka żarłocznego szczupaka" to powieść młodzieżowa Eugeniusza Paukszty, która została wydana w 1957 roku. Opowiada ona o grupie przyjaciół którzy postanowili spędzić swoje letnie wakacje na Mazurach, które przez wiele lat były objęte germanizacją. Cała fabuła jest owiana dziwną tajemnicą, gdyż ktoś ewidentnie próbuje się ich stamtąd pozbyć. Tyle niefortunnych zdarzeń nie może być tylko przypadkiem, prawda?
Książka jest nie tylko bogata w trzymającą w napięciu akcję ale także przewija nam się wątek romansu, który bardzo fajnie wplata się w klimat studenckich lat naszych bohaterów. Wszystko to w pięknej scenerii Mazur, które są dobrze i obszernie opisane. Szczególną uwagę autor zwrócił na liczne jeziora, lasy a także zwyczaje i ludność mieszkającą w tamtych stronach, która niejedno już przeżyła, i z niejednym jeszcze się zmierzy.
Mimo trochę, w niektórych fragmentach, nudnej fabuły, gdyż opisy ryb nie są czymś co bym czytała w wolnym czasie ;-PPP, to i tak uważam, że książka jest warta przeczytania. Dziwne zbiegi okoliczności mogą nam dać niezłą zagwozdkę, a wątek historyczny oraz romans daje tej lekturze bardzo duży plus.
Całość oceniam bardzo pozytywnie, ponieważ wszystko dobrze ze sobą grało i tworzyło to miłą do czytania książkę.