Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Tydzień Bibliotek 2011 w Czytelni Naukowej nr VII
Tydzień Bibliotek 2011 w Czytelni Naukowej nr VII
Obchody  Tygodnia Bibliotek 2011  zainaugurowała wystawa „Czytelniane rarytasy” prezentującą fragment bogatej kolekcji zbiorów książek i czasopism,   zaprojektowana i wykonana przez pracowników Czytelni. Realizacja spotkała się z ciepłym przyjęciem zwiedzających i zyskała wiele pozytywnych  opinii. Duże zainteresowanie wzbudziły oryginalne mozaikowe zdjęcia sal czytelnianych.

W czwartek 12 maja o godz. 18.00 miało miejsce spotkanie z Krystyną Mazurówną -  autorką książki "Burzliwe życie tancerki",  legendą polskiego tańca i cenionym choreografem. Spotkanie poprowadził Tomasz Zapert.

Artystka  opowiadała o swojej fascynacji tańcem. Przytaczała wiele epizodów z czasów, gdy była solistką Teatru Wielkiego w Warszawie i Operetki Warszawskiej i mieszkała nieopodal Czytelni przy ulicy Piwnej, a także z trwającego  do dziś okresu paryskiego. Wspominała sukcesy „Baletu XX wieku” Maurice`a Béjartai i występy w spektaklu  Josephiny Baker.

Dnia 14 maja o godzinie 18.00 gościem Czytelni był znany fotograf Chris Niedenthal,  który utrwalił na fotografiach wiele istotnych wydarzeń z historii Polski i Europy Wschodniej: powstanie „Solidarności", pierwszą wizytę Papieża, stan wojenny i upadek komuny.  Rozmowę przeprowadzał Tomasz  Zapert. Wieczór  połączony był z promocją autobiograficznej książki „Zawód: Fotograf”. Autor dzielił się  wspomnieniami z dzieciństwa i wczesnej młodości, opowiadał o  oczarowaniu Polską i pracy dla wielkich tygodników:  Newsweeka, Time'a, Spiegla.

Wspomniał również o  okolicznościach powstania swoich najbardziej rozpoznawalnych prac. Zgromadzona publiczność pytała o różne aspekty jego pracy:  poczynając od  wątpliwości natury moralnej przy fotografowaniu postaci, po jego upodobania sprzętowe.  Miłą niespodzianką tego spotkania była obecność żony Fotografa – Pani Karoliny Niedenthal (znanej tłumaczki z niemieckiego,  m.in. „Lektora” Bernharda Schlinka),  która z nostalgią wspominała  studenckie czasy spędzane nad książką w naszej Czytelni i jej wzruszenie faktem, że udało się zachować urodę Czytelni sprzed lat.

Wieczorową porą,  w holu na parterze Biblioteki, przy szeroko otwartych drzwiach do budynku udało się najpełniej zrealizować tegoroczne hasło Tygodnia Bibliotek: Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę. Koncert piosenek poetyckich do wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w wykonaniu Anny i Adama Tkaczyków z zespołu „Wyspy Dobrej Nadziei” przyciągał wielu przechodniów, uwiedzionych poezją, świetną interpretacją i magnetycznym głosem wykonawcy, który na przemian bawił i wzruszał.