Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Dwudzieste pierwsze spotkanie 23.03.2011
Dwudzieste pierwsze spotkanie 23.03.2011

Izaakl Babel   Opowiadania odeskie

„Opowiadania Odeskie” (1931) Izaaka Babla są heroikomiczną sagą opisującą życie mieszkańców żydowskiej dzielnicy Odessy - Mołdawianki. Jest to zbiór opowieści ze świata żydowskich przestępców i rzezimieszków, żyjących na przedmieściach tego wielokulturowego, kolorowego miasta.
Pierwsze zetknięcie z tekstami Babla było ważnym przeżyciem nawet dla zawołanych znawców literatury. Krytyk i rusycysta Rene Śliwowski pisał: "Doznałem prawdziwego olśnienia, czegoś takiego nigdy dotąd nie czytałem." Tworzący w podobnym czasie rosyjski literat Konstantin Paustowski mówił: "Po lekturze Króla zrozumiałem, że w naszym piśmiennictwie zjawił się jeszcze jeden czarodziej i że wszystko, co ten człowiek napisze, nigdy nie będzie bezbarwne i mdłe."
Izaak Emmanuiłowicz Babel, ur. 13 lipca 1894 w Odessie, rozstrzelany 27 stycznia 1940 w Moskwie przez NKWD, rosyjski prozaik specjalizujący się w krótkich formach, dramaturg i dziennikarz.