<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Dwudzieste spotkanie 23.02.2011
Dwudzieste spotkanie 23.02.2011

 

Bohumil Hrabal   Zbyt Głośna Samotność


Komunistyczne władze Czechosłowacji wypowiedziały wojnę intelektualistom, w związku z czym musieli oni wykonywać ciężkie prace fizyczne, np. w hutach, jako kanalarze czy sortownicy makulatury. Spotkało to również Bohumila Hrabala, który zaczął pracować przy segregowaniu często całych wydań książek przeznaczonych przez cenzurę na przemiał, co potem stało się inspiracją do napisania „Zbyt głośnej samotności”. Książka jest prowadzonym w realistyczno-symboliczny sposób zapisem refleksji dojrzałego pisarza na temat otaczającej go rzeczywistości i świata w bardziej abstrakcyjnym, humanistycznym rozumieniu.
"Zbyt głośna samotność, jeśli w ogóle jestem człowiekiem dojrzałym, to szczyt mojej dojrzałości. To jest realistyczna opowieść, ale ma także walor symboliczny. Pewna epoka trwała kilkaset , a może i tysiąc lat, i Hanta jest akurat na przełomie, ranią go drzazgi z tej pękniętej deski…”
Bohumil Hrabal (ur. 28 marca 1914 w Brnie, zm. 3 lutego 1997 w Pradze), czeski pisarz, uważany za znaczącego twórcę światowej literatury XX wieku. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 25 języków. Według jego opowiadań powstało kilka filmów, z których najbardziej znane są „Pociągi pod specjalnym nadzorem” Jiříego Menzla (Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny).

powrót