Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Pietnaste spotkanie 22.09.2010
Pietnaste spotkanie 22.09.2010

Kiran Desai   Brzemię Rzeczy Utraconych

Rok 1986, małe miasteczko w Himalajach. Szesnastoletnia Sai wychowuje się w zimnym domu dziadka, emerytowanego sędziego Patela, którego całą energię pochłania nienawiść do wszystkiego, co nieangielskie. Ich służącym jest poniewierany przez los kucharz, którego jedyną nadzieją jest syn Bidźu próbujący podbić świat zmywaniem naczyń w najpodlejszych nowojorskich restauracjach. Sai usiłuje budować pierwszy w życiu związek ze swoim korepetytorem Gijanem, jednak sytuacja polityczna szybko wystawi na próbę rodzące się uczucie.
Brzemię rzeczy utraconych to pełna nepalskich zapachów i hinduskich przypraw, zaskakująco ciepła opowieść o historii zwykłego człowieka, niepostrzeżenie przeradzającą się w historię całego narodu. Książka, uhonorowana prestiżową nagrodą The Man Booker Prize, jest opowieścią

o poszukiwaniu tożsamości i rozmaitych sposobach (nie)radzenia sobie z bagażem tradycji. O wszechogarniającym wpływie Zachodu i ludziach, którzy nie mogąc znaleźć swojego miejsca w świecie, stają się emigrantami we własnym kraju. O zderzeniu wyobrażeń z rzeczywistością, stereotypach i poszukiwaniu akceptacji.

Kiran Desai ur. 3 września 1971, indyjska pisarka, pisząca w języku angielskim i mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Jest córką pisarki Anity Desai.