Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Lekcje biblioteczne w Czytelni Naukowej nr VII
Lekcje biblioteczne w Czytelni Naukowej nr VII PDF Drukuj Email

Zapraszamy na nieodpłatne lekcje biblioteczne  organizowane dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia odbywają się w środy w godzinach przedpołudniowych, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Plan lekcji bibliotecznej:

„Czytelnia jako centrum informacji”

1.    Wprowadzenie. Wizytówka Czytelni Naukowej nr VII.

2.    Przedstawienie zasad korzystania z  Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Śródmieście.

3.    Różne rodzaje źródeł informacji.  Zapoznanie uczniów z  przykładami źródeł bezpośrednich i pośrednich.

4.    Prezentacja zbiorów Czytelni oraz zapoznanie uczniów z układem UKD na podstawie bogatego księgozbioru podręcznego.

5.    Źródła informacji w bibliotece – katalogi tradycyjne, katalogi komputerowe i bibliograficzne bazy danych na przykładzie katalogów i baz  prowadzonych przez Czytelnię i Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Śródmieście oraz  baz Biblioteki Narodowej.

6.    Ćwiczenie praktycznej umiejętności wyszukiwania informacji w katalogach  tradycyjnych i katalogach online. (Praca w grupach.)

7.    Zakończenie lekcji. Rozdanie materiałów informacyjnych..