Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Pierwsze spotkanie 01.04.2009
Pierwsze spotkanie 01.04.2009

Tanizaki Jun'ichiro  Niektórzy wolą pokrzywy

Powieść japońskiego pisarza Tanizaki Jun'ichiro pt. "Niektórzy wolą pokrzywy" uważana jest za najlepszą w jego dorobku. Jej bohaterem jest mężczyzna pod wieloma względami podobny do samego autora, który początkowo zachwycony Zachodem, powoli przychyla się ku trwałym wartościom wyniesionym z okresu dzieciństwa. Książka ukazuje okres przełomu w kulturze i obyczajowości Japonii pierwszej połowy dwudziestego wieku. Komplikacje uczuciowe i życiowe bohaterów spowodowane są w głównej mierze konfliktem pomiędzy tradycyjnym wychowaniem, urzekającym wpływem dawnej kultury, a nowymi tendencjami w życiu społecznym i obyczajowym.