<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Czytelnia Naukowa nr VII > Czternaste spotkanie 09.06.2010
Czternaste spotkanie 09.06.2010

 

Ralph Ellison Niewidzialny Człowiek


Ralph Ellison, mimo że opublikował tylko jedną ukończoną powieść, jest uważany za najważniejszego czarnoskórego amerykańskiego pisarza XX wieku.
"Niewidzialny człowiek" to utwór napisany w pierwszej osobie, jego bohaterem jest bezimienny narrator relacjonujący tragikomiczne koleje własnego życia. Opublikowaną w 1952 roku książkę Ellison w znacznej mierze oparł na swoich doświadczeniach. Pisarz w sarkastyczny sposób rysuje rzeczywistość, w której losy człowieka determinuje kolor jego skóry. Ukazuje kolejne doświadczenia naiwnego studenta z "murzyńskiej" uczelni na Południu, pracownika nowojorskiej fabryki, działacza społecznego z Harlemu, który mozolnie zmierza ku samoświadomości. Autor w brawurowy sposób splata realizm, groteskę, surrealizm i folklor, łączy epizody brutalne, tragiczne, oniryczne, liryczne i komiczne oraz wyszydza wszelkie stereotypy na temat wzajemnych relacji ludzi o odmiennej barwie skóry.
Koszmarna podróż Ralpha Ellisona przez świat oparty na podziałach rasowych nie tylko objawiła niesłychane fakty o naturze dogmatyzmu oraz wpływu rasizmu na umysły ofiar i prześladowanych, ale ukształtowała całkiem nowy typ powieści.

 

powrót