<< >>
Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 6 > "Koniki polskie" - wystawa artysty fotografa Roberta Dejtrowskiego w Bibliotece nr 6
"Koniki polskie" - wystawa artysty fotografa Roberta Dejtrowskiego w Bibliotece nr 6

 

Robert Dejtrowski - członek Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej i Związku Polskich Fotografów Przyrody, absolwent Wydziału Biologii UW. Autor i współautor zdjęć do podręczników szkolnych, przewodników, książek, czasopism (m.in. National Geographic), kalendarzy oraz albumów fotograficznych. W roku 2003 wydał autorski album Wisła ,a w roku 2016 Symbole polskiej przyrody.

Uczestnik wielu krajowych i zagranicznych wystaw, laureat wielu nagród oraz wyróżnień (m.in. w konkursie na Fotografa Roku). Od wielu lat uczestnik plenerów fotograficznych w Janowie Podlaskim nad Bugiem oraz w Soczewce koło Płocka. Zajmuje się też dydaktyką i nauczaniem fotografii.

Głównym tematem jego fotografii jest polska przyroda i krajobrazy, a ulubionym obszarem jego fotograficznych poszukiwań – Wisła, jedna z ostatnich dużych rzek Europy płynących naturalnym, nieuregulowanym korytem.

 

 

 

„Nietypowymi konikami myszatej maści spotykanymi na Roztoczu zainteresował się po I wojnie światowej profesor Tadeusz Vetulani. Dzięki jego staraniom powstał w Puszczy Białowieskiej program odtworzenia konia o cechach tarpana. On tez był twórcą nazwy „konik polski” na określenie rasy pochodzącej od tarpana.

Po II wojnie światowej i po wielu perturbacjach utworzono rezerwat koników polskich w Popielnie na Mazurach. Dziś żyją tu cztery tabuny, które w naturalny sposób podzieliły miedzy siebie teren. Poza tym koniki można spotkać w kilku rezerwatach, między innymi na Roztoczu, czy nad Jeziorem Siedmiu Wysp, i w wielu prywatnych hodowlach.

Obecnie krajowa populacja koników polskich liczy około 170 ogierów i 700 klaczy, wpisanych do księgi rodowodowej, czyli spełniających kryteria rasy”

Robert Dejtrowski Symbole polskiej przyrody