Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 38 > Zajęcia plastyczne z cyklu "Baśniowe poczytajki" w Bibliotece nr 38 - relacja 2017

„O karnawale”

Nowy Rok rozpoczął radosny okres karnawału i to o nim czytaliśmy w czwartkowe, styczniowe popołudnia. Przygody Miśki z opowiadania Jolanty Mazur sprowokowały nas do rozmów na temat karnawałowych zabaw, strojów i oryginalnych pomysłów na przebranie. Zmobilizowały też do przygotowania masek na zbliżający się bal.

„O językowych łamańcach”

Lutowe Poczytajki dowiodły, że język polski do łatwych nie należy, a wymowa niektórych  wyrazów to prawdziwa gimnastyka dla języka. Przekonaliśmy się o tym czytając wiersze pani Małgorzaty Strzałkowskiej. Ich bohaterowie - nietoperze taszczące paczki poprzez perze, ryży doża krążący rączo po morzach oraz malutka muszka spod Łopuszki, marząca o różowych nóżkach – na długo pozostaną w naszej pamięci.

„O prawach dzieci”

Prawa małych i dużych poznawaliśmy w marcu wraz z mieszkańcami ulicy Tulipanowej – bohaterami książki Joanny Krzyżanek. Za najciekawsze uznaliśmy prawo do marzeń i tajemnic, a za niezbędny do ich przechowywania – samodzielnie wykonany sekretnik.

„O ogrodach”

Wyobraźnia architektów krajobrazu wydaje się nie mieć granic. Po obejrzeniu ich wspaniałych dzieł w przewodniku „O.G.R.Ó.D” Ewy Kołaczyńskiej zapragnęliśmy zabawić się w twórców i stworzyć własne projekty ogrodów. Oto efekty.

„O sposobach na udane wakacje”

Śledząc wakacyjne perypetie Miziołka utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nie ma jednego sposobu na super wakacje. Przygoda czeka na nas wszędzie: na koloniach, u babci, na wczasach z rodzicami. Gdziekolwiek będziemy, nie zapomnimy o bliskich nam osobach i wyślemy do nich kartki z pozdrowieniami.

„ O humorkach”

W październiku czytaliśmy książeczki Agnieszki Zimnowodzkiej o miasteczku Humorki. Poznaliśmy także jego humorzastych mieszkańców m.in. rodzinę Dąsaczy.

Mapkę Humorków zamieszczamy obok.

„ O ptakach cudakach”

Ptaki cudaki odnaleźliśmy w „Małym atlasie ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków.

Podobał nam się dudek z kolorowym czubem i zawadiacka sójka, ale naszą ulubienicą została podatna na zaziębienia zięba.

„ O pomocnikach św. Mikołaja”

W grudniu zabawiliśmy się w pomocników św. Mikołaja. Wzorem do naśladowania stała się dla nas czerwona skarpetka frotté z książki Justyny Bednarek. Z podobnym zaangażowaniem przystąpiliśmy do działania. Rozpoczęliśmy od przygotowania karnecików prezentowych, potem ćwiczyliśmy dekorowanie ciasteczek, a na koniec zrobiliśmy świąteczne kartki.