Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 23 > Kubusiowe czary mary "Ozdoby wiosenne na święta" - w Bibliotece nr 23 - 30.03.2017 - relacja

30 marca w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr 23 odbyło się spotkanie z cyklu „Kubusiowe czary-mary” pt. „Ozdoby wiosenne na Święta”. Dzieci poznały tradycje i obyczaje Świąt Wielkanocnych. Wielkanoc jest najstarszym i największym świętem obchodzonym już od II wieku na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa. Jest także świętem Życia i Wiosennej Odnowy. Zawsze wypada na wiosnę kiedy wszystko budzi się do życia. Zając też jest symbolem odradzającej się wiosny. Według tradycji zając chodzi z koszykiem wielkanocnym i zostawia prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych.

Czytaliśmy „Święta polskie tradycja i obyczaj” Barbary Ogrodowskiej, „Wielkanocne zwyczaje” Doroty Skwark i „Wielkanocne pisanki” Christel Claudius.

Na zakończenie wykonaliśmy śliczne, wesołe zajączki wielkanocne z rolek i krepiny, które dzieci zabrały do domu na święta.