Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 38, ul. Śliska 3 > Zajęcia plastyczne z cyklu "Baśniowe poczytajki" w Bibliotece nr 38 - relacja 2016

„O rodzinnych idolach”

W styczniu czytaliśmy teksty o różnych członkach rodziny i zastanawialiśmy się kto z naszych bliskich jest dla nas idolem. Zgodziliśmy się z autorkami: Danutą Wawiłow, Agnieszką Frączek
i Elizą Piotrowską, że siostry bywają najlepsze na świecie i czasami przypominają królewny,
a ciocie potrafią zaimponować siłą i odwagą, ale tylko babcie wyczarują dla nas pyszną zupę
i zrobią kamizelkę, tylko dziadkowie mają w sobie coś z maga.
Dla wszystkich przygotowaliśmy drobne upominki.

„O kotach”

Bohaterka lutowych Poczytajek – Ruda z książki Piotra Wilkonia – z miejsca zdobyła naszą sympatię. Podjęliśmy karkołomne próby stworzenia wiernego portretu niepokornej, rudej kotki. Przy okazji powstały także podobizny innych kocich piękności: pana Kacpra, Węgielka i Śnieżynki.

„O modzie”

Tematem marcowych Poczytajek była moda. Z książki Grzegorza Kasdepke dowiedzieliśmy się czym jest i czy warto za nią podążać. Michael Cox przybliżył nam jej dzieje, a w wierszu Bożeny Głodkowskiej znaleźliśmy wskazówkę jak nosić się modnie na wiosnę. Pokusiliśmy się o przygotowanie własnych projektów wiosennych koszul i sukienek, a potem na chwilę cofnęliśmy się do historii. Jako miłośnicy klasycznej elegancji doskonale poczuliśmy się w strojach z epoki krynolin i cylindrów.

„O radości”

Radość może pojawić się nagle - krótkotrwała, spontaniczna i zaraźliwa lub towarzyszyć nam nieustannie gdy potrafimy się cieszyć wszystkim. Jej źródłem może być koleżeńska przyjaźń lub wiosenne, kolorowe kwiaty.

Tak było w przypadku pewnej grupy niesfornych przedszkolaków, rezolutnego Cieszka, Duni oraz przyjaciół pana Kuleczki - literackich bohaterów których poznaliśmy podczas kwietniowych Poczytajek. Udało nam się zilustrować przeczytane fragmenty książek. Radość nas przy tym nie opuszczała.

„O książkach”

Maj to miesiąc książek. Z dreszczykiem emocji wgłębiliśmy się w ich tajemnice.

Najpierw poznaliśmy arcytrudne słowo "manuskrypt" i zabawiliśmy się w średniowiecznych skrybów.

Potem przeczytaliśmy dwie niezwykłe książki : bez obrazków - Benjamina Josepha Novaka oraz z dziurą - Hervé Tullet’a.
Tę przedziwną kolekcję uzupełniliśmy o książkę harmonijkową.

Na koniec zrobiliśmy zakładki w postaci moli,
z którymi wiele nas łączy.

Wyglądamy wprawdzie
inaczej,
ale też zaliczamy się do

pożeraczy książek.

„O bezpiecznych wakacjach”

W czerwcu zastanawialiśmy się jak spędzić nadchodzące wakacje nie tylko beztrosko i radośnie, ale także bezpiecznie.
Odpowiedź znaleźliśmy w książkach Justyny Święcickiej i Elżbiety Zubrzyckiej. Wiemy już co włożyć do plecaka wyruszając w góry i jak zachowywać się nad wodą. Umiemy zawiązać kilka żeglarskich węzłów i znamy numery telefonów alarmowych. Jesteśmy świetnie przygotowani, czego dowodem są nasze legitymacje Klubu Bystrych Dzieciaków.

Pozostaje nam już tylko pakować walizki i życzyć wszystkim bezpiecznych wakacji!

„O dobrym zachowaniu czyli… Co to jest Bon Ton”

Bon Ton stał się pierwszym tematem powakacyjnych Poczytajek.

Najwięcej uwagi poświęciliśmy zasadom dobrego zachowania przy stole.

Mamy nadzieję, że nigdy nie pomylimy prześcieradła z serwetką, tak jak zdarzyło się to Kubie i Bubie – bohaterom książki Grzegorza Kasdepke.

„O tajemnicach muzyki”

Październikowe Poczytajki przybliżyły nam fascynujący świat muzyki. Rozmawialiśmy o nutach i instrumentach muzycznych, rozwiązywaliśmy zagadki, a nawet śpiewaliśmy.

Zrobione według własnego projektu marakasy uatrakcyjniły naszą spontaniczną zabawę dźwiękami.

„O kosmosie”

Listopadowe Poczytajki były niezwykłe. Opowieści o planetach i gwiazdach zaczerpnięte z książek Jerzego Rafalskiego i Ulf Starka, a także wyjątkowy tej jesieni Księżyc, rozbudziły naszą wyobraźnię. Zostawiliśmy w Bibliotece kilka kosmicznych rysunków i lunetę.

„O świątecznych zwyczajach w różnych krajach”

„Księga Bożego Narodzenia” Émilie Beaumont okazała się interesującym przewodnikiem po temacie. Podobnie jak dzieci w Anglii przygotowaliśmy kolorowe skarpety na prezenty od św. Mikołaja, ale w przeciwieństwie do  Irlandzkich koleżanek i kolegów nie zostawiliśmy  przy kominku marchewek dla reniferów. Stworzyliśmy za to reniferowe koperty ! Można było włożyć do nich świąteczne kartki do wykonania których zainspirowali nas Duńczycy.