Strona główna > Filie biblioteczne > Biblioteka dla Dzieci Nr 38, ul. Śliska 3 > Zajęcia plastyczne z cyklu "Baśniowe poczytajki" w Bibliotece nr 38 - relacja 2015

„ O czarodziejach”

Tegoroczne Poczytajki rozpoczęliśmy z lekkim poślizgiem ale za to z czarodziejskim rozmachem. W marcu zajęliśmy się magią.

Wiadomości o warsztacie, akcesoriach i pracy  rasowych czarodziejów zaczerpnęliśmy z wierszy Doroty Gellner, Małgorzaty Strzałkowskiej i Wandy Chotomskiej.
I tak, odpowiednio przygotowane, wyposażone w walizki,

różdżki i kapelusze, czarodziejki Zuzia, Amelka i Ola wyczarowały bukiet wspaniałych, wiosennych kwiatów.

„O dziwnych powiedzeniach, czyli Co to znaczy…”

W kwietniu  zajęliśmy się dziwnymi powiedzeniami które  funkcjonują w języku polskim.
Na początku wyjaśniliśmy w jaki sposób obchodzimy się z kimś jak z jajkiem,

a ponieważ święta zbliżały się wielkimi krokami stworzyliśmy kilka kolorowych pisanek.
Potem byliśmy cali w skowronkach, pogoniliśmy sobie wzajemnie kota aby na koniec,

wymienić się pomysłami jak najprzyjemniej zbijać bąki.
W zrozumieniu pewnych poważnych niejasności pomógł nam tata Bartusia

z książki Grzegorza Kasdepke.

„O krasnoludkach”

Majowe Poczytajki sprawiły, że o krasnalach wiemy już chyba wszystko. „Wielka encyklopedia krasnoludków” Marcina Przewoźniaka odkryła przed nami mało znane fakty i tajemnice ich świata. Rodzina krasnali jest przeogromna i mieszka nie tylko we Wrocławiu.

Portrety kilku znamienitych  przedstawicieli gatunku udało nam się odtworzyć. Poznaliśmy także ich tradycyjne stroje, klasyczne brodofryzury i najnowsze trendy skrzaciej mody. Prezentujemy je na przykładzie dwóch krasnalinek i jednego krasnoluda.
Krasnale uwielbiają czytać i często wracają do swoich ukochanych lektur. Zainspirowało nas to do zrobienia książkowych zakładek. Zajrzeliśmy też do menu naszych bohaterów. Wśród ulubionych potraw krasnoludków znaleźliśmy pitągi, fafkulce, zupstwo, napleśniki i wysmardze. Te ostatnie osiągają niewyobrażalne ceny  – słoiczek kosztuje jednego bimbaliona!

"O ekologii"

Ostatnie, przedwakacyjne Poczytajki poświęciliśmy zagadnieniom ekologii i ochrony środowiska. Wizja zaśmieconej łąki z wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej, a także budząca grozę piosenka nieujarzmionego, plastikowego woreczka autorstwa Ewy Zachary,

poruszyły nas.

Od tej pory używamy wyłącznie samodzielnie wykonanych papierowych torebek, a zbędne materiały przerabiamy w twórczym recyklingu na eko-zabawki.

„O miejscach niezwykłych”

Stali bywalcy Poczytajek nie zawiedli. Opaleni i wypoczęci pojawili się w pewien wrześniowy czwartek, aby podzielić się swoimi wrażeniami z wakacyjnych podróży do miejsc niezwykłych.

Okazało się, że oprócz Krakowskiego Rynku, opisanego w wierszach Michała Rusinka, znamy ich znacznie więcej. Zaznaczyliśmy je na kartce papieru.

I tak oto powstała jedyna w swoim rodzaju mapa miejsc wyjątkowych.

"O porach roku"

W październiku rozmawialiśmy o porach roku. Najwięcej uwagi poświęciliśmy jesieni, która na dobre rozgościła się już za naszymi oknami. Przeczytaliśmy pełen deszczu wiersz Agnieszki Frączek i zaopatrzeni w tęczowe parasole postanowiliśmy przetrwać jesień w towarzystwie gromadki kasztanowych stworków.

„O misiach”

Tłoczno zrobiło się w Bibliotece podczas listopadowych Poczytajek, ponieważ tym razem czytelnicy odwiedzili nas wraz ze swoimi ukochanymi misiami.

Czytaliśmy o przygodach ich sławnych kolegów : Kubusiu Puchatku, Paddingtonie i Uszatku. Poznaliśmy także Pana Misia – bohatera pouczającego opowiadania Ciary Flood „Jak dobrze mieć sąsiadów”.

„O świątecznej choince”

Skąd się wziął zwyczaj ubierania świątecznej choinki, jak wykonać najprostsze ozdoby i sprawić żeby wyglądała ona wyjątkowo, co na to Mikołaj? Te właśnie tematy zdominowały grudniowe Poczytajki. Udało nam się stworzyć choinkę równie piękną jak „kolorowe drzewko” z wiersza Laury Łącz.